Putin pritet të vizitojë Kinën në maj

Putin pritet të vizitojë Kinën në maj

Vladimir Putin planifikon të vizitojë Kinën gjatë muajit maj për t’u takuar me Presidentin Xi Jinping, sipas një raporti nga Bloomberg News.

Vizita është planifikuar për 15-16 maj.

Vizita vjen pasi Shtëpia e Bardhë shprehu shqetësimin se nuk po e shihte Kinën të bënte ndonjë ndryshim mes akuzave se po ndihmon ushtrinë ruse në luftën e saj në Ukrainë.

Javën e ardhshme, Xi do të vizitojë Europën për herë të parë në pesë vjet. Duke filluar në Paris, Francë, ai do të vizitojë Hungarinë dhe Serbinë, nga të cilat kjo e fundit është një aleat i ngushtë i Putin.

Kina ka pohuar gjithmonë se mbetet një palë objektive dhe e drejtë në luftë, duke shtuar se marrëdhëniet e saj tregtare janë të nivelit të lartë.

LEXO EDHE:

Back to top button