Putin: Ukraina nuk do të mbijetonte as edhe një javë nëse s’do ta mbështeste Perëndimi

Putin: Ukraina nuk do të mbijetonte as edhe një javë nëse s’do ta mbështeste Perëndimi

Presidenti rus, Vladimir Putin tha se Ukraina nuk mund të mbijetonte për më shumë se një javë pa mbështetjen ushtarake dhe financiare perëndimore.

Duke folur në një takim të Klubit të Diskutimit Valdai, institut me bazë në Moskë, në vendpushimin e Detit të Zi të Socchit, Putin tha se Ukraina po mbështetet falë donacioneve shumëmilionëshe që vijnë çdo muaj.

“Nëse thjesht ndalet, gjithçka do të vdesë brenda një jave. E njëjta gjë vlen edhe për sistemin e mbrojtjes. Vetëm imagjinoni nëse ndihmat ndalojnë nesër. Ata do të jetojnë vetëm një javë kur t’i mbarojnë municionet”, tha lideri rus.

Putin theksoi gjithashtu se Ukraina ka humbur më shumë se 90 mijë ushtarë që nga fillimi i kundërofensive të Kievit kundër forcave ruse në muajin qershor.

LEXO EDHE:

Back to top button