Qeveria greke procedon projektligjin për zgjerimin e kufirit detar

Qeveria konservatore e Greqisë ka paraqitur një projektligj në parlament për të zgjatur kufirin e ujërave të saj territoriale në Detin Jon në 12 milje detare, pas negociatave me fqinjët e saj rajonalë – Shqipërinë dhe Italinë.

- Advertisment -

Projektligji, i paraqitur vonë të premten, do të zgjasë kufirin detar nga gjashtë milje detare. Kjo nuk do të prekë ujërat në Egje, pranë brigjeve jugore dhe lindore të Greqisë, pasi Athina ka mosmarrëveshje me aleatin e saj të NATO-s Turqinë për kufijtë detarë.

Greqia dhe Italia kanë nënshkruar tashmë një marrëveshje mbi kufijtë detarë që krijojnë një zonë ekonomike ekskluzive në Detin Jon, ndërsa Athina dhe Tirana ende nuk kanë rënë dakord për të gjitha detajet e kufirit të tyre detar dhe e kanë referuar çështjen në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë.

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, u takua me homologun e tij shqiptar, Edi Rama në Athinë të premten.

LEXO EDHE:

Back to top button