Qindra migrantë mbërrijnë në Lampeduza

Qindra migrantë me anije mbërritën përsëri në ishullin mesdhetar italian të Lampeduzës brenda rreth 24 orëve të fundit.

- Advertisements -

Sipas raporteve të medias, autoritetet numëruan rreth 700 persona, përfshirë të mitur, të cilët mbërritën me anije nga Tunizia dhe vendet e tjera afrikane.

Ishulli i vogël, i cili i përket Sicilisë, përjetoi një fluks të fortë prej rreth 2 000 migrantësh në një hark të shkurtër kohe pak më shumë se katër javë më parë.

Autoritetet dhe qeveria e Romës po përpiqen të transferojnë shpejt shumë nga njerëzit në anije karantine ose në pjesë të tjera të vendit.

”Sidoqoftë, struktura e pritjes së ishullit, e projektuar për rreth 250 njerëz, është e mbipopulluar me më shumë se 1 000 migrantë”, shkroi agjencia e lajmeve Adnkronos.

LEXO EDHE:

Back to top button