Real Madridi ka klauzolë speciale për Gutierrezin e Xhironës

Sezonin e kaluar, Miguel Gutierrez u shfaq si një futbollist i nivelit të lartë me Xhironan në La Liga dhe këtë sezon ai është bërë një nga mbrojtësit e majtë më të mirë, nëse jo më të mirët në ligë. Një forcë e futbollit sulmues për një mbrojtës, 22-vjeçari duket se ka lulëzuar plotësisht, i përforcuar nga vëmendja e mediave pas golit të tij të fundit spektakolar kundër Barcelonës në Montjuic të dielën.

Real Madridi, klubi që e zhvilloi mbrojtësin e lindur në kryeqytet, po e shikon me interes teksa ai shfaq aftësitë e tij me liderët tanimë të ligës. E ardhmja e Gutierrez, i cili ka qenë në radarin e klubeve të mëdha për dy verat e fundit, megjithatë, tani qëndron edhe në Santiago Bernabeu.

Ishte një nga kushtet e vendosura nga Jose Angel Sanchez kur iu dha drita jeshile për transferimin e tij në merkaton e verës së vitit 2022. Lojtari do të zgjidhte destinacionin e tij, por Real Madrid do të ruante kontrollin absolut. Ashtu si me Fran Garcian më parë, ata shitën vetëm 50 për qind të të drejtave të kartonit të Gutierrez për një shumë midis 4-5 milionë euro dhe mbajtën një opsion rikthimi lehtësisht të përballueshëm. Për Los Blancos, rimarrja e Miguel do të kushtonte vetëm 8 milionë euro.

Për pjesën tjetër të skuadrave, klauzola e lirimit të tij është pesë herë më e lartë. Nëse ndonjë klub dëshiron ta aktivizojë atë, Madridi duhet të njoftohet dhe nëse ata vendosin të mos rimarrin lojtarin, do të marrin gjysmën e klauzolës së lirimit. Potencialisht një biznes shumë i arsyeshëm.

Miguel nënshkroi me Girona deri në vitin 2027, falë këmbënguljes së trajnerit Michel, i cili e kishte ndjekur prej disa vitesh. Trajneri përshkroi planin që kishte në mendje për të përmirësuar kalimin e Miguel në nivelin më të lartë dhe për të përdorur aftësitë e tij unike sulmuese.

LEXO EDHE:

Back to top button