Receta e ditës: Byrek perandorak pa yndyrë

Receta e ditës: Byrek perandorak pa yndyrë

Brumë i butë plot perime – një sugjerim i shkëlqyeshëm për mëngjes ose darkë.

Pitet në përgjithësi nuk janë të komplikuara për t’u përgatitur, veçanërisht nëse përbërësit thjesht përzihen dhe derdhen në një tavë. Pothuajse të gjithë i pëlqejnë, qofshin ato me djathë, mish, spinaq apo diçka tjetër, pothuajse gjithmonë zhduken nga tavolina në kohë rekord. Një nga më të famshmit është byreku i mbretit, i cili ka edhe versionin e tij të dobët, ideal si për agjëruesit ashtu edhe për ata që duan të pushojnë nga mishi.

Përbërësit e nevojshëm:

  • 150 g djathë perimesh
  • 100 ml vaj
  • 100 g miell
  • 100 gr miell misri
  • 1 qese pluhur pjekjeje
  • 1 piper i kuq
  • 3-4 turshi
  • 1 piper
  • 100 g ullinj jeshil
  • 100 ml ujë të thartë

Përgatitja:

Përzieni dy llojet e miellit dhe pluhurin për pjekje në një enë, më pas hidhni vajin dhe ujin e thartë. Bashkoni përbërësit, më pas shtoni djathin e grirë dhe kastravecat e grira hollë, specin turshi dhe të rregullt dhe ullinjtë. E trazojmë dhe më pas e hedhim në një tavë të lyer më parë me margarinë. Piqeni në furrë të parangrohur në 200°C për rreth 20 minuta.

LEXO EDHE:

Back to top button