Receta e ditës: Qebapët e furrës me vetëm 4 përbërës

Receta e ditës: Qebapët e furrës me vetëm 4 përbërës

Këto qebapa mund t’i servirni në simite dhe janë një sugjerim i shkëlqyeshëm për një drekë të shijshme familjare.

Qebapi është një pjatë me mish të grirë, qepë dhe erëza dhe është shumë e ngjashme me qebapët. Një nga ndryshimet është se qebapi bëhet duke përdorur një hell. Shija është fantastike, dhe mund të shërbehet me salcë sipas dëshirës tuaj, perime, sallatë… Sot ju prezantojmë një recetë për mënyrën më të lehtë për të bërë një qebap me pak përbërës dhe të lirë.

Përbërësit e nevojshëm:

  • 500 gr mish i grire (viçi)
  • 1 qepë
  • majdanoz
  • erëza sipas dëshirës
  • vaj

Përgatitja:

Mishit të grirë i shtojmë qepën e grirë imët dhe majdanozin, më pas i rregullojmë sipas dëshirës. Kombinoje mirë. Merrni hell druri dhe më pas rrotulloni mishin pothuajse përgjatë gjatësisë së tij. I radhisim në një tepsi të lyer me vaj dhe i pjekim në 190°C për rreth 25 minuta. Nxjerrim qebapët, i kthejmë nga ana tjetër dhe i pjekim edhe 5 minuta.

LEXO EDHE:

Back to top button