Regjistrohet tërmet i fuqishëm pranë Oqeanit Paqësor

Një tërmet i fortë me magnitudë 6.2 ballë tronditi Port Vilan, kryeqyteti i arkipelagut Vanuatu në Oqeanin Paqësor. Sipas Institutit Gjeofizik Amerikan (USGS), tërmeti ndodhi në një thellësi të cekët prej 10 km dhe 90 km në perëndim të Port Vilas.

- Advertisment -

Nuk u dha asnjë paralajmërim për tsunami, ndërkohë që tërmeti u pasua nga dy tronditje të shkallës 5.5 dhe 5.7 rihter pa të lënduar dhe pa dëme materiale.

Javën e kaluar, një tërmet edhe më i fortë, me magnitudë 7.7, goditi rajonin, duke shkaktuar një paralajmërim për tsunami, por vala nuk i kaloi 30 centimetra.

 

LEXO EDHE:

Back to top button