Rishi Sunak zyrtarisht kryeministër i Britanisë së Madhe

Rishi Sunak zyrtarisht kryeministër i Britanisë së Madhe

Rishi Sunak zyrtarisht është bërë kryeministër i Britanisë së Madhe. Ai është ftuar nga Mbreti Charles për të formuar një qeveri të re, pasi Lizz Truss sot e ka dorëzuar dorëheqjen nga pozita e të parës së Britanisë.

Ai është kryeministri i tretë këtë vit dhe do të hyjë në Downing Street si kryeministri më i ri në moshë brenda dy shekujve të fundit, shkruan BBC.

LEXO EDHE:

Back to top button