​Rritet çmimi i naftës

​Rritet çmimi i naftës

Çmimet e naftës u rritën të hënën pas një vendimi të OPEC+ për të vazhduar reduktimet e prodhimit deri në fund të qershorit dhe për të kërkuar një armëpushim midis Izraelit dhe Hamasit.

Standardi ndërkombëtar i papërpunuar Brent u tregtua me 83.78 dollarë për fuçi në orën 10:53 të mëngjesit me orën lokale, një rritje prej 0.28% nga çmimi i mbylljes prej 83.55 dollarë për fuçi në seancën e mëparshme tregtare.

Standardi amerikan West Texas Intermediate (WTI) tregtohej me 80.09 dollarë për fuçi në të njëjtën kohë, me një rritje prej 0.15% pasi seanca e mëparshme u mbyll me 79.97 dollarë për fuçi.

Disa prodhues të mëdhenj në grupin OPEC+, përfshirë Arabinë Saudite dhe Rusinë, ranë dakord të zgjasin reduktimet e tyre vullnetare të furnizimit deri në fund të qershorit.

Arabia Saudite dhe Rusia do të ulin prodhimin ditor përkatësisht me 1 milion fuçi dhe 471 mijë fuçi, ndërsa Iraku dhe Emiratet e Bashkuara Arabe do të ulin prodhimin ditor përkatësisht me 220 mijë fuçi dhe 163 mijë fuçi.

Në fund të qershorit, vendet do të rivlerësojnë reduktimet e tyre të prodhimit dhe mund të ndryshojnë nivelin e prodhimit sipas kushteve të tregut, njoftoi OPEC.

Ndërkohë, përshkallëzimi i tensioneve gjeopolitike në Detin e Kuq dhe Lindjen e Mesme vazhdojnë të mbështesin çmimet më të larta të naftës, por mundësia e një armëpushimi kufizon rritjen e çmimeve. /Anadolu Agency/

LEXO EDHE:

Back to top button