Rusia do të largohet nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor brenda pak vitesh

Rusia do të largohet nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor brenda pak vitesh

Rusia ka vendosur të largohet nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) pas vitit 2024, i ka thënë presidentit Putin, shefi i sapoemëruar i agjencisë hapësinore të Moskës.

“Sigurisht, ne do të përmbushim të gjitha detyrimet tona ndaj partnerëve tanë, por vendimi për t’u larguar nga ky stacion pas vitit 2024 është marrë”, tha shefi i Roscosmos Yury Borisov në komentet e publikuara nga Kremlini.

Kozmonautët rusë në ISS kanë marrë vëmendje të veçantë në vazhdën e pushtimit rus të Ukrainës, me spekulime të hershme se zgjedhja e ekuipazhit për të veshur kostume fluturimi të verdha dhe blu gjatë hipjes në stacion në mars ishte një shfaqje delikate e solidaritetit me Ukrainën.

Ky spekulim u hodh poshtë në korrik kur Roscosmos publikoi foto të kozmonautëve që mbanin flamujt e rajoneve separatiste të Republikës Popullore të Luhanskut dhe të Republikës Popullore të Donetskut të mbështetur nga Rusia, të cilat ndodhen në rajonin Donbas të Ukrainës.

LEXO EDHE:

Back to top button