Rusia ka nisur sërish sulmet në Kiev, ministri ukrainas dhe shefi i IAEA takohen në një strehë për bomba

Rusia ka nisur sërish sulmet në Kiev, ministri ukrainas dhe shefi i IAEA takohen në një strehë për bomba

Ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës Dmytro Kuleba dhe Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) Rafael Grossi zhvilluan bisedime në një strehë për bomba në Kiev.

 “U takova me Rafael Grossin në një strehë për bomba në Kiev, ndërsa terroristët rusë vazhdonin të gjuanin raketa në Ukrainë. Përsërita se Rusia duhet të tërhiqet nga Zaporizhzhia për të garantuar sigurinë e saj bërthamore, të ndalojë menjëherë rrëmbimet dhe frikësimin e personelit ukrainas”, shkroi Kuleba.

Siç u raportua, ushtria ruse pushtoi centralin e Zaporizhzhia, termocentrali më i madh bërthamor në Evropë, më 4 mars. Që atëherë, pushtuesit kanë vendosur pajisje ushtarake dhe municione në territorin e uzinës, duke bombarduar centralin dhe zonën përreth tij, duke shkatërruar linjat e energjisë, duke shkaktuar të mbyllen njësitë e energjisë dhe të fajësohen Forcat e Armatosura të Ukrainës për këtë.

Drejtori i Përgjithshëm i IAEA Rafael Mariano Grossi u takua me Presidentin rus Vladimir Putin të martën dhe do të takohet me Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky më vonë këtë javë.

LEXO EDHE:

Back to top button