Rusia “merr hak” ndaj Britanisë, sanksionon zyrtarët e lartë dhe gazetarët e mediave prestigjioze

Rusia “merr hak” ndaj Britanisë, sanksionon zyrtarët e lartë dhe gazetarët e mediave prestigjioze

Rusia ka ndaluar hyrjen në vend të 54 shtetasve britanikë dhe personave që punojnë për organizatat e Mbretërisë së Bashkuar në shenjë hakmarrje për sanksionet e Mbretërisë së Bashkuar ndaj qytetarëve të saj, ka deklaruar ministria e saj e jashtme.

Lista përfshin Sekretaren e Kulturës Lucy Frazer dhe kryeprokurorin e Gjykatës Penale Ndërkombëtare Karim Khan, teksa një numër gazetarësh nga BBC, Daily Telegraph dhe Guardian janë gjithashtu në listë.

Ministria e Jashtme ruse tha se masa ishte në përgjigje të “zbatimit agresiv nga Londra të një kursi armiqësor anti-rus”.

Frazer u sanksionua për “lobim aktiv për izolimin sportiv ndërkombëtar të Rusisë”, ndërsa Ministrja e Shtetit për Mbrojtjen Annabel Goldie u përshkrua si “përgjegjëse për furnizimin me armë në Ukrainë”.

 

 

Në mars, Gjykata Penale Ndërkombëtare lëshoi ​​një urdhër arresti për presidentin rus Vladimir Putin , duke e akuzuar atë për krimin e luftës të dëbimit të paligjshëm të fëmijëve nga Ukraina, të cilin Moska e mohon.

LEXO EDHE:

Back to top button