Rusia: Ne penguam një përpjekje të Ukrainës për të sabotuar tubacionin e gazit Rrjedha e Jugut

Rusia: Ne penguam një përpjekje të Ukrainës për të sabotuar tubacionin e gazit Rrjedha e Jugut

Shërbimi Federal i Sigurisë i Rusisë (FSB) tha sot se i pengoi shërbimet speciale ukrainase të përpiqeshin të sabotonin tubacionin e gazit Rrjedha e Jugut, raporton Reuters.

“FSB parandaloi një përpjekje të forcave speciale ukrainase për të sabotuar tubacionin e gazit Rrjedha e Jugut, i cili furnizon Turqinë dhe Evropën me energji,” tha FSB. Nuk dihet saktësisht se për cilin gazsjellës po flasin rusët, pasi një plan për ndërtimin e Rrjedhës së Jugut në bregun e Detit të Zi të Bullgarisë u hoq në vitin 2014 dhe u zëvendësua nga Rrjedha Turke.

Në fund të shtatorit, pjesë të Rrjedhës së Veriut u shkatërruan.

Kujtojmë se në fund të shtatorit u shkatërruan pjesë e gazsjellësve Nord Stream 1 dhe 2, të cilat dikur dërgonin gaz në Gjermani nëpërmjet Detit Baltik. Nord Stream 1 u hap në vitin 2011 dhe Nord Stream 2 u përfundua në 2021, por për shkak të pushtimit të Ukrainës nuk u vu në punë. Rusia ka akuzuar Britaninë e Madhe për sabotimin e Nord Stream.

“Sipas informacioneve të disponueshme, përfaqësues të kësaj njësie të Marinës Britanike kanë marrë pjesë në planifikimin, sigurimin dhe zbatimin e sulmit terrorist në Detin Baltik më 26 shtator të këtij viti – hedhjen në erë të gazit Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2. tubacionet”, tha Ministria Ruse e Mbrojtjes në fund të tetorit.

Britania hodhi poshtë pretendimet ruse.

“Për të minimizuar sjelljen e saj katastrofike të pushtimit të paligjshëm të Ukrainës, Ministria ruse e Mbrojtjes ka përdorur përhapjen e pretendimeve të rreme të përmasave epike,” tha një zëdhënës i Ministrisë Britanike të Mbrojtjes.

LEXO EDHE:

Back to top button