Rusia nis negociatat me Turqinë për ndërtimin e një termocentrali bërthamor në Sinop

Rusia nis negociatat me Turqinë për ndërtimin e një termocentrali bërthamor në Sinop

Kompania ruse Rosatom njoftoi fillimin e negociatave me Turqinë për ndërtimin e një termocentrali bërthamor në Sinop.

Sipas një raporti në uebsajtin turk T24, drejtori i Përgjithshëm i kompanisë shtetërore ruse të energjisë atomike, Alexei Likhachev, ka njoftuar se Rusia ka filluar negociatat me Turqinë për ndërtimin e një termocentrali bërthamor në Sinop.

Në deklaratat e tij për rrjetin televiziv shtetëror rus Rossiya-24, ai theksoi se Turqia planifikon të ndërtojë centralin e dytë bërthamor në Sinop.

Likhachev e përshkroi Sinopin si një vend të përshtatshëm për ndërtimin e një termocentrali të madh bërthamor me katër njësi energjie, i cili është i njohur për të gjithë ata që punojnë në sektorin bërthamor.

“Duke marrë parasysh praninë e ardhshme të një centrali të madh bërthamor, ne kemi filluar negociatat me partnerët tanë të biznesit nga Turqia për të formuluar qasje në lidhje me krijimin e aleancave teknologjike, politikën e investimeve dhe formimin e tregut turk të energjisë ,” tha Likhachev.

LEXO EDHE:

Back to top button