Sa është i shëndetshëm uji me limon?

Sa është i shëndetshëm uji me limon?

Uji me limon u bë hit vite më parë dhe shumë betohen për përfitimet e tij.

“Uji me limon redukton fryrjen pasi vepron si diuretik, i cili ndihmon kur mbani lëngun e tepërt”, tha dietologia Jodi Greebel.

“Një limon përmban rreth 20 miligramë vitaminë C, që është rreth 20% e sasisë së rekomanduar ditore. Vitamina C ndihmon sistemin imunitar dhe vepron si një antioksidant”, tha dietologia Alicia Galvin.

Mund të zvogëlojë rrezikun e gurëve në veshka

“Nëse keni disa lloje gurësh në veshka, ato oksalate, citratet në ujë me limon do të ndihmojnë në ‘shpërbërjen’ e gurëve”, thotë Galvin.

Mund të përmirësojë tretjen

Nëse vuani nga probleme me tretjen, shtimi i fibrave në dietën tuaj nuk është mënyra e vetme për të shpejtuar gjërat.

“Uji me limon në mëngjes vepron si laksativ nëse e pini të ngrohtë”, tha dietologia Trista Best.

Mund të përmirësojë pamjen e lëkurës

 

Mund të ndihmojë në humbjen e peshës

“Uji ju ndihmon të ndiheni të ngopur, veçanërisht nëse e pini para ngrënies. Në këtë mënyrë ju mund të zvogëloni marrjen e kalorive sepse do të hani më pak”, tha Bippen për Eat This.

LEXO EDHE:

Back to top button