Sa herë është parashikuar gabimisht Lufta e Tretë Botërore?

Një ditë pas fundosjes së anijes luftarake ruse “Moscow”, një prezantues i njohur televiziv rus tha se konflikti është kthyer në Luftën e Tretë Botërore. Në një kohë kur rusët po bënin përparim jashtëzakonisht të ngadaltë në fushën e betejës, spikerja dhe propagandistja ruse Olga Skabeeva iu lut shikuesve të saj të pranonin se Rusia ishte në luftë kundër “infrastrukturës së NATO-s, nëse jo vetë NATO-s”.

Nuk është hera e parë që rusët përpiqen ta karakterizojnë luftën në Ukrainë si një konflikt midis Perëndimit dhe Rusisë ose të kërcënojnë Luftën e Tretë Botërore. Dmitry Medvedev, ish-presidenti i Rusisë dhe nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, tha të premten se oferta e Ukrainës për anëtarësim në NATO do të përshpejtonte Luftën e Tretë Botërore.

Por historia na mëson se Lufta e Tretë Botërore është shpallur gabimisht ose është parashikuar gabimisht disa herë. The Independent paraqet një afat kohor të shkurtër se kur u njoftuan dhe u parashikuan fillimet e Luftës së Tretë Botërore, e cila nuk ndodhi kurrë.

Shekulli i 16-të dhe pasuesit e Nostradamus

Pasuesit e astrologut, mjekut dhe shikuesit të famshëm të shekullit të 16-të Nostradamus pohuan se libri i tij Les Proféties parashikonte ngjarje të ardhshme dhe se Lufta e Tretë Botërore mund të shpërthejë në vitet e ardhshme.

Mbështetësit e tij gjithashtu pretendojnë se francezët parashikuan dy luftërat botërore në shekullin e 20-të. Eksperti i Nostradamusit Bobby Schuyler tha vitin e kaluar se francezi kishte parashikuar një luftë të madhe të zgjatur që do të zgjaste midis 25 dhe 29 vjet, e ndjekur nga beteja më të vogla.

Në vitin 1950, disa amerikanë besonin se ishin tashmë në Luftën e Tretë Botërore

Mes tensioneve midis Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Sovjetik, një sondazh i Gallup në dhjetor 1950 zbuloi se më shumë se gjysma e amerikanëve besonin se Lufta e Tretë Botërore kishte filluar tashmë.

Rezultatet shqetësuese të kërkimit erdhën vetëm një vit pasi sovjetikët shpërthyen kokën e tyre të parë atomike (1949), duke i dhënë fund monopolit amerikan mbi bombën atomike.

2016 dhe parashikimet e Trump

Vetëm disa ditë para fitores së tij në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës në SHBA, Donald Trump paralajmëroi se SHBA-të do të përfundonin në Luftën e Tretë Botërore nëse do të dëgjonin kundërshtaren e tij të atëhershme Hillary Clinton për Sirinë.

“Mos luftoni më Sirinë, luftoni Sirinë, Rusinë dhe Iranin, në rregull?”, tha Trump në atë kohë.

“Rusia është një vend bërthamor, por një vend ku bombat bërthamore funksionojnë, ndryshe nga vendet e tjera që flasin vetëm për të,” shtoi ai.

2017, Elon Musk dhe Inteligjenca Artificiale

Pas komenteve të presidentit rus Vladimir Putin për të ardhmen e inteligjencës artificiale, Elon Musk ka paralajmëruar se inteligjenca artificiale mund të jetë kërcënimi më i madh ekzistencial i njerëzimit dhe mund të çojë në Luftën e Tretë Botërore.

Në një postim në Twitter më 4 shtator 2017, Musk aludoi për fillimin e mundshëm të fundit të botës. Kjo ndodhi pasi Putin njoftoi se “inteligjenca artificiale është e ardhmja, jo vetëm për Rusinë, por për të gjithë njerëzimin… Ajo vjen me mundësi kolosale, por edhe kërcënime që është e vështirë të parashikohen. “Kushdo që bëhet lider në këtë sferë do të bëhet sunduesi i botës.”

Më pas Musk tha se konkurrenca për epërsi në këtë fushë mund të jetë shkaku i Luftës së Tretë Botërore.

2019, Trump dhe Obama

Gjatë një periudhe tensionesh të rritura midis Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara, presidenti i atëhershëm Donald Trump pretendoi se Barack Obama do t’i kishte çuar Shtetet e Bashkuara në një luftë botërore nëse do të ishte ende në detyrë.

“Nëse do të kishit dëgjuar Presidentin Obama, do të ishim në Luftën e Tretë Botërore tani”, tha Trump në atë kohë.

Trump gjithashtu vuri në dukje se ai ka një marrëdhënie shumë të mirë me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Un.

2022 dhe deklaratën e ish-kryeministrit ukrainas

Pothuajse tre javë pas fillimit të pushtimit rus, ish-kryeministri ukrainas Volodymyr Groysman pretendoi se Lufta e Tretë Botërore kishte “filluar tashmë” dhe se vendi i tij ishte “mbrojtja e vetme” e Evropës kundër avancimit të Rusisë drejt perëndimit.

“Putini i urren të gjitha vendet demokratike, qëllimi i tij është të na zvogëlojë të gjithëve. Filloi të lëvizte nga lindja në perëndim. “Ukraina ndodh të jetë vendi i parë në rrugën e tij,” shtoi ai.

LEXO EDHE:

Back to top button