Salah njoftoi për mbretëreshën dhe shkaktoi zemërim në Egjipt

Reprezentuesi egjiptian dhe sulmuesi i Liverpool-it është një nga një mori sportistësh të famshëm për të nderuar mbretëreshën e ndjerë të Britanisë, Elizabeth II, por postimi i tij në Instagram ka shkaktuar zemërim në vendin e tij.

Egjiptianët e kanë inat Elizabeth II për agresionin dhe pushtimin nga Mbretëria e Bashkuar, Franca dhe Izraeli që nga viti 1956 mbi kontrollin e Kanalit të Suezit.

Suezi u ndërtua në 1859, dhe në 1882 një pjesë e Kanalit u ble nga britanikët. Vetëm në vitin 1922 u kthye në zotërim të Egjiptit, i cili fitoi pavarësinë pas rënies së Perandorisë Osmane.

Megjithatë, kontrolli britanik vazhdoi për dekadat e ardhshme, pas së cilës Suezi u shtetëzua në vitin 1956, duke çuar në një luftë në të cilën egjiptianët dolën fitimtarë.

“Qytetarët e Britanisë së Madhe dhe në mbarë botën i bëjnë nderimet dhe i japin lamtumirën Madhërisë së Saj Mbretëreshës Elizabeth II, duke shënuar trashëgiminë dhe shërbimin e saj të përkushtuar. Në këtë ditë historike dhe emocionale, mendimet e mia janë me familjen mbretërore”, shkroi Salah në Instagram dhe fansat e shumtë egjiptianë reaguan negativisht ndaj postimit të tij, i cili në mënyrë sfiduese nuk e bëri atë të famshëm në vendin e tij.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mohamed Salah (@mosalah)

Disa nga komentet janë:

“Çfarë ka që nuk shkon me ty?”

“Lexoni se çfarë u bëri arabëve dhe biografinë e saj përpara se të postoni diçka të tillë”.

“Pyetni veten se çfarë po bënte, pastaj postoni një foto të saj”.

“Shiko, Mo, unë të kam mbështetur që nga viti 2014 dhe do të vazhdoj të të mbështes ndërsa jeton ëndrrën që dikur ishte e imja dhe ëndrra e shumë prej nesh egjiptianëve. Dhe unë e di që ju thonë ta bëni këtë, të publikoni, por ne nuk mund të justifikojmë faktin se ishte ajo që nisi agresionin e trefishtë në 1956”.

Salah ka performuar nën pritjet këtë sezon, ashtu si homologu i tij nga Liverpool, duke shënuar vetëm 4 gola në 9 ndeshje në të gjitha garat. Ai nuk do të luajë as në Kupën e Botës në Katar sepse Egjipti i tij nuk arriti të kualifikohej.

 

LEXO EDHE:

Back to top button