Sallatë me makarona – një meze e madhe për lavdi të ligët

Pasurojeni tryezën me këtë recetë për sallatë me makarona, ton dhe ullinj. Është i mrekullueshëm si meze për çdo festë dhe përgatitet shumë shpejt.

Sallatat pa yndyrë me makarona janë veçanërisht të shijshme sepse mund të zëvendësojnë edhe një vakt të tërë, dhe sallata pa dhjamë me makarona është një specialitet kryesor që do t’ju kënaqë. Nga aksesorët mund të vendosni çfarë të doni, kurse ne po ju japim recetën e sallatës me tuka dhe ullinj.

Përbërësit e nevojshëm:

  • 1 pako makarona
  • 2 kanaçe ton
  • 100 g ullinj
  • majonezë e ligët
  • erëza sipas dëshirës

Përgatitja:

Gatuani makaronat si standard, kullojini dhe kalojini në një tas. Prisni të ftohen dhe më pas shtoni tonin që e keni kulluar më parë nga vaji. Shtoni ullinjtë (të plotë ose të grirë), majonezën dhe erëzat sipas dëshirës. Përziejini të gjitha mirë dhe më pas shërbejini.

LEXO EDHE:

Back to top button