Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së viziton Egjiptin të enjten

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së viziton Egjiptin të enjten

Sekretari i Përgjithshëm i OKB -së Antonio Guterres do të vizitojë të enjten Egjiptin për të takuar presidentin Abdel Fattah al-Sisi dhe të tjerë për të diskutuar situatën aktuale në rajon, tha zëdhënësi i tij.

“Sekretari i Përgjithshëm do të flasë gjithashtu në konferencën ndërkombëtare që do organizohet nga Presidenti al-Sisi të shtunën,” u tha gazetarëve Stephane Dujarric.

Dujarric tha se Ndihmës Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së për Çështjet Humanitare Joyce Msuya informoi vendet anëtare mbi situatën humanitare në Gaza herët të martën.

“Ai tha se situata mund të përshkruhet vetëm si një katastrofë e plotë. Ndërsa kalon çdo orë, ai shtoi se rivendosja e furnizimeve dhe shërbimeve thelbësore dhe nevoja për të marrë më shumë ndihmë humanitare në Gaza bëhet gjithnjë e më kritike.”

Dujarric theksoi nevojën për kalim të sigurt për të lëvizur ndihmat humanitare përmes Gazës.

“Ne nuk mund të lëvizim kamionë dhe autokolona humanitare ndërkohë që bombardimet aktive janë duke vazhduar.

Ka diskutime intensive në të cilat ne jemi të përfshirë me një numër palësh në mënyrë që të përpiqemi të marrim sa më shpejt ndihmën më elementare humanitare. Dhe ky është ushqimi, uji, ilaçet”, tha ai.

LEXO EDHE:

Back to top button