Serbët, të kënaqur me bregdetin shqiptar – çmime të ulëta dhe pritje miqësore

Një numër i madh i turistëve nga Serbia kanë zgjedhur bregdetin shqiptar për të kaluar pushimet verore dhe janë shumë të kënaqur nga vizita e tyre.

Për shkak të pandemisë, turistët nga Kosova dhe e gjithë Serbia kishin një përzgjedhje të vogël destinacionesh për të shkuar në det këtë verë, kështu që shumica vendosën të provonin bregdetin shqiptar, i cili doli të ishte një sukses i plotë.

Ekipi i portalit “Kosovo Online” kishte mundësinë të vizitojë disa nga vendet më të frekuentuara në jug të Shqipërisë dhe të bisedojë me turistët, të cilët erdhën atje këtë vit, kryesisht nga Serbia, Maqedonia dhe Rusia.

Të gjithë janë të kënaqur me plazhet e bukura, detin, por edhe çmimet e akomodimit, ushqimit dhe mikpritjen e madhe të shqiptarëve vendas.

Ata që nuk kishin paragjykime historike dhe politike për të kaluar verën e tyre në Shqipëri, e cila lejon Serbinë dhe Kosovën të hyjnë pa paraqitur test negativ për COVID-19, nuk u penduan dhe gjetën një zëvendësim të shkëlqyeshëm për Greqinë dhe Malin e Zi, përcjell lajmi.net.

Këtë vit, dukshëm më shumë turistë serbë nga Nishi, Prokuplja, Kragujevac, Beogradi dhe qytete të tjera serbe po kalojnë verën e tyre në plazhet në Ksamil, një qytet i vogël në pjesën jugore të bregdetit shqiptar.

Dragan Iliq dhe Vladan Aleksiq nga Prokuplja janë për herë të parë me familjet e tyre në Shqipëri.

“E bukur, ekstra, unë nuk e di se si ta përshkruaj. Në dy ditë kam marrë vendimin të vij këtu për pushime verore, nuk kemi një mundësi tjetër, por nuk bëmë një gabim dhe me kënaqësi do të kthehemi përsëri. Jemi të vendosur në Sarandë dhe lahemi në Ksamil. Unë gjithashtu jam shumë i kënaqur me ta”, tha Aleksiq.

Përshtypjet e Dragan Iliq janë gjithashtu fenomenale.

“Pritja është e mirë. Ne udhëtuam nëpër Kosovë dhe nuk patëm asnjë problem. Unë jam gjithmonë për Greqinë, por do të vija përsëri këtu,” na tha Iliç.

Deti Jon i bukur dhe i pastër dhe plazhet edhe më të bukura e kënaqën edhe Amir Milak nga Sarajeva.

“Unë jam befasuar pozitivisht nga bukuria e detit dhe plazheve. Unë kam qenë gjithmonë skeptik kur bëhet fjalë për Shqipërinë. Kam kaluar vite në Turqi. Shqipëria nuk mund të krahasohet me ofertat e ofruara nga hotelet turke, por deti këtu është shumë më i bukur dhe më i mirë. Më besoni, nëse jam gjallë dhe mirë, do të vij përsëri, sepse jam i magjepsur nga bukuria e bregdetit shqiptar”, tha Milak për “Kosovo Online”.

Turistët me të cilët biseduam na thanë se çmimet e ushqimeve janë identike ose edhe më të lira krahasuar me Nishin, Beogradin dhe qytetet e tjera në Serbi. Ekziston një ofertë e pasur e produkteve nga Serbia në dyqanet në raftet.

Ljubisa Milovanoviq nga Graçanica po kalon verën me familjen e tij në Ksamil.

“Unë jam pronar i një restoranti në Graçanicë dhe më besoni, çmimet këtu janë të njëjta me ato në Kosovë. Është e pabesueshme që një kamarier të shërben në plazh dhe një makiato ose ekspreso ju ngarkon 150 lekë, dhe lekët shqiptare janë afër dinarit serb.” ju mund t’i krahasoni vetë çmimet, “tregon Milovanoviq.

Saranda dhe Ksamili janë në ekspansion turistik. Hotele dhe apartamente moderne janë duke u ndërtuar. Rrugët, trotuaret dhe shëtitoret po rregullohen.

Oferta në akomodimin privat varion nga 15 deri në 50 euro për një natë.

“Këtë vit ka një numër shumë më të madh të turistëve nga Serbia, Maqedonia, Kosova dhe Rusia. Ne përpiqemi ta bëjmë qëndrimin e tyre të këndshëm në apartamente. Çdo ditë të tretë pastrojmë apartamentet dhe ndryshojmë batanijet dhe jastëkët. Ne duam të lëmë një përshtypje të mirë”, thotë pronari i vilës“ Tanis ”në Ksamil, Agim Çeliku.

Epidemia e koronavirusit dhe mbyllja e kufijve e kanë bërë Shqipërinë një nga zgjedhjet e pushimeve verore për turistët serbë. Masat kundër përhapjes së koronavirusit respektohen në disa plazhe dhe kolltukët hiqen siç duhet, ndërsa në shumicën e plazheve nuk respektohen masat. Turistët që mbajnë maska ​​mbrojtëse janë të rrallë në restorante, tregje dhe në rrugë.

LEXO EDHE:

Back to top button