SHBA-ja do t’i kërkojë OKB-së të miratojë armëpushim të përkohshëm në Gaza

SHBA-ja do t’i kërkojë OKB-së të miratojë armëpushim të përkohshëm në Gaza

Shtetet e Bashkuara kanë propozuar një projekt-rezolutë rivale të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që bën thirrje për një armëpushim të përkohshëm në luftën Izrael-Hamas dhe kundërshton një ofensivë të madhe tokësore nga aleati i tij Izraeli në Rafah.

Masa vjen pasi SHBA-ja sinjalizoi se do të vërë veton të martën për një rezolutë të hartuar nga Algjeria – që kërkon një armëpushim të menjëhershëm humanitar – mbi shqetësimet se mund të rrezikojë bisedimet midis SHBA-së, Egjiptit, Izraelit dhe Katarit që synojnë të ndërmjetësojnë një pauzë në luftë dhe lirimi i pengjeve të mbajtura nga Hamasi.

Deri më tani, Washingtoni ka qenë kundër fjalës armëpushim në çdo veprim të OKB-së për luftën Izrael-Hamas, por teksti i SHBA-së i bën jehonë gjuhës që presidenti amerikan Joe Biden tha se ai përdori javën e kaluar në bisedat me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu.

Ai do të shohë Këshillin e Sigurimit “të nënvizojë mbështetjen e tij për një armëpushim të përkohshëm në Gaza sa më shpejt të jetë e mundur, bazuar në formulën e lirimit të të gjithë pengjeve dhe bën thirrje për heqjen e të gjitha barrierave për ofrimin e ndihmës humanitare në shkallë”.

Shtetet e Bashkuara “nuk planifikojnë të nxitojnë” për një votim dhe synojnë të lënë kohë për negociata, tha të hënën një zyrtar i lartë i administratës amerikane, duke folur në kushte anonimiteti, raporton Reuters.

Për të kaluar, një rezolutë ka nevojë për të paktën nëntë vota pro dhe asnjë veto nga SHBA-ja, Franca, Britania, Rusia apo Kina.

Drafti i tekstit të SHBA-së “përcakton se në rrethanat aktuale një ofensivë e madhe tokësore në Rafah do të rezultonte në dëme të mëtejshme për civilët dhe zhvendosjen e tyre të mëtejshme, duke përfshirë potencialisht në vendet fqinje”.

Izraeli planifikon të sulmojë Rafah, ku më shumë se 1 milion nga 2.3 milion palestinezë në Gaza kanë kërkuar strehim, duke nxitur shqetësimin ndërkombëtar se një sulm do të përkeqësonte ndjeshëm krizën humanitare në Gaza. OKB-ja ka paralajmëruar se “mund të çojë në një masakër”.

LEXO EDHE:

Back to top button