SHBA, kufizime të reja për frenimin e COVID-19

Rastet e koronavirusit  SHBA tani e tejkalojnë shifrën 11.3 milionsipas Universitetit Johns Hopkins. Një milion infeksione janë regjistruar vetëm javën e funditSiç njofton korrespondentja e Zërit  AmerikësMariama Diallo, shtetet dhe qytetet po zbatojnë  shumë kufizime për  ndihmuar  luftën kundër një vale  rritje rastesh  reja.

- Advertisment -

Shtetet dhe qytetet   gjithë Amerikën po i urdhërojnë dhe u bëjnë thirrje banorëve  qëndrojnë  shtëpipak përpara festës kombëtare  Ditës  Falënderimeve javën e ardhshme.

Kryebashkiakja e Çikagos u ka kërkuar banorëve   kufizojnë grumbullimet  jo  shumë se dhjetë vetë. Masa e re hyri  fuqi  hënën dhe do  zgjasë  paktën një muaj.

Forrest Jonesbanor i Çikagos dhe mjek  pension i mbështet masat.

Nuk mendoj se kemi ndonjë alternativë për fat  keqpër sa kohë  numri i infeksioneve dhe vdekjeve  reja po rritet, ashtu si edhe stresi ndaj aftësi për t’u kujdesur për njerëzit  sëmuren nga COVIDKjo është një urgjencëdhe ne duhet  marrim masa emergjente. “

Kufizimet e reja  qytetin e Filadelfias do  fillojnë  premten dhe do  zgjasin deri  fund  vitit.

D ndalojmë grumbullimet  ambjentet e brendshme ose aktivitetet çdo përmase  çdo vend, publik ose privatD thotë jo festa  shtëpidarka  grupegrupe  mblidhen për  parë futbolljo vizita midis familjevejo dasma dhe funerale  ambjente  mbyllura”, thotë Dr. Thomas Farley, Komisioneri i Shëndetësisë  Filadelfia.

Guvernatori i Uashingtonit, Jay Inslee paralajmëroi se shteti i tij po përballet me rrezikun   madh nga virusi deri tani.

Ppërballemi me një valë  tretë  duket se do  jetë  e rrezikshme se ato  kemi parë deri taniRastet mesatare ditore  shtetin tonë janë dyfishuar vetëm  dy javët e funditNuk mund  vazhdojë kështu.”

Duke filluar nga e martapalestrave dhe disa qendrave argëtuese  shtetin Uashington do t’u kërkohet  ndalojnë shërbimet e brendshmeDhe  nga e mërkura, restorantet dhe baret do  shërbejnë vetëm  ambjentet e jashtme ose për ushqime  porositura.

Po  mërkurënMiçigani do  fillojë kufizime  reja për  paktën tre javëpërfshirë kalimin e klasave online për shkollat e mesme dhe universitetet, ndërprerjen e sporteve  organizuara dhe ndalimin e ngrënies  ambiente  mbyllura.

Jemi  momentin   keq  kësaj pandemie deri  sot. Situata nuk ka qenë kurrë  e tmerrshmeDuhet  marrim masa.”

 hënën doli një lajm i mirë për një vaksinë  dytë premtuese për COVID. Kompania farmaceutike Moderna tha se rezultatet paraprake zbuluan se vaksina e saj ishte 94.5 përqind e efektshme. Por zyrtarët e saj thonë se ka akoma shumë punë përpara.

Është një moment historik vërtet i rëndësishëm  luftën kundër pandemisëËshtë një lajm i mrekullueshëm të dish se vaksina do  jetë efektive, por na duhet  përfundojmë procesin rregullatori cili përfshin përfundimin e studimitnxjerrjen e  shumë  dhënave dhe disa  dhëna sigurie shtesëDhe pastajnatyrishtduhet  merremi me prodhimin e tyrethotë dr. Stephen Hoge, President i kompanisë Moderna.

Ndërkohë kompania farmaceutike Pfizer tha  mërkurën se studimi i saj ka arritur  përfundimin se vaksina e saj është 95 për qind efektive kundër COVID-19.

LEXO EDHE:

Back to top button