SHBA: Situata brenda Gazës është e tmerrshme, duhet bërë më shumë

SHBA: Situata brenda Gazës është e tmerrshme, duhet bërë më shumë

Veprimet e fundit izraelite për të lejuar më shumë ndihma për të hyrë në Gaza nuk janë të mjaftueshme dhe duhet bërë më shumë, ka thënë Departamenti Amerikan i Shtetit.

Zëvendës zëdhënësi i departamentit, Vedant Patel, tha se situata në Gaza ishte “e tmerrshme” pavarësisht përparimit të bërë.

“Ka pasur një përparim të matshëm që ne kemi parë kur bëhet fjalë për ndihmat humanitare në Gaza,” tha Patel në një konferencë për media.

“Por rrethanat brenda Gazës vazhdojnë të jenë të tmerrshme dhe absolutisht duhet bërë më shumë.

LEXO EDHE:

Back to top button