Shefi i Wagner fton ministrin rus të Mbrojtjes në vijën e frontit të Bakhmut

Shefi i Wagner fton ministrin rus të Mbrojtjes në vijën e frontit të Bakhmut

Yevgeny Prigozhin të premten e ftoi ministrin rus të Mbrojtjes të vizitojë qytetin lindor të Ukrainës, Bakhmut, për të vlerësuar situatën atje – deklarata e fundit provokuese e shefit të Wagner për udhëheqjen e luftës së Kremlinit.

“Unë ju kërkoj të vini në territorin e Bakhmut, i cili kontrollohet nga njësitë paraushtarake të Federatës Ruse dhe të vlerësoni situatën vetë,” tha Prigozhin në një letër drejtuar ministrit rus të Mbrojtjes Sergej Shoigu, shkruan CNN.

Prigozhin ka shtuar ankesat për pengesat e luftëtarëve të tij mercenarë në fushën e betejës dhe fajësoi Ministrinë Ruse të Mbrojtjes për mungesën e municioneve për të marrë Bakhmutin, duke treguar Shoigun dhe shefin e ushtrisë ruse, gjeneralin Valeri Gerasimov.

“Aktualisht, njësitë e PMC Wagner kontrollojnë më shumë se 95% të vendbanimit të Bakhmut dhe vazhdojnë ofensivën e tyre për çlirimin e plotë të tij,” shkroi Prigozhin në letër të Premten. “Në krahët e PMC Wagner, ku ndodhen njësitë e Forcave të Armatosura [Federata Ruse], armiku ka nisur një numër kundërsulmesh të suksesshëm”, shtoi ai.

LEXO EDHE:

Back to top button