Shkrihet akullnaja, 150 viktima nga shpërthimi i digës

Rreth 150 vetë kanë vdekur në Indinë veriore pasi një akullnajë nga Himalajet theu një digë hidroelektrike të Dielën, me përmbytjet që detyruan evakuimin e fshatrave.

- Advertisment -

“Numri aktual nuk është konfirmuar ende,” por 100 deri në 150 njerëz janë të vdekur, i tha Reuters Om Prakash, shefi sekretar i Uttarakhand.

Një dëshmitar raportoi se një re pluhuri dhe një ortek gjëmonte në luginën e lumit Dhauli Ganga që ndodhej më shumë se 500 km (310 milje) në veri të Delhiut të Ri.

“Erdhi shumë shpejt, nuk kishte kohë për të paralajmëruar askënd,” i tha Reuters në telefon Sanjay Singh Rana, i cili jeton në rrjedhën e sipërme të lumit në fshatin Raini në Uttarakhand. “Unë ndjeva se edhe ne do të çoheshin”.

Shefi i Policisë së Uttarakhand Ashok Kumar u tha gazetarëve më shumë se 50 njerëz që punonin në digë, Projekti Hidroelektrik i Rishiganga, kishin vdekur edhe pse disa të tjerë ishin shpëtuar..

Kryeministri Narendra Modi tha se po monitoronte nga afër situatën.

LEXO EDHE:

Back to top button