Shkrini dhjamin rreth barkut me këto ushqime

Disa ushqime dhe dieta e duhur luajnë një rol të madh nëse doni të punoni për shëndetin tuaj, por edhe për pamjen tuaj, veçanërisht nëse dëshironi të keni një bark të sheshtë.

Drithërat

Ato i përkasin grupit të karbohidrateve që luajnë rol në luftën kundër depozitimeve yndyrore. Hulumtimet tregojnë se njerëzit që hanë drithëra kanë stomak dukshëm më të sheshtë se ata që nuk hanë.

Kos probiotik

Sekretin e kosit e dinë të gjithë ata që nuk kanë depozitime yndyrore në stomak, por vuajnë nga fryrjet që lidhen vizualisht me stomakun. Më pas vjen në ndihmë kosi, i cili është i shkëlqyeshëm për problemin e fryrjes, sepse arrin një punë të shpejtë të zorrëve dhe lejon tretje më të lehtë. Jogurtet probiotike janë më të mirat dhe ekspertët këshillojnë të pini të paktën një filxhan në ditë.

peshku

Nëse dieta juaj është e pasur me acide yndyrore omega-3, të cilat gjenden kryesisht në peshk, trupi juaj do të prodhojë më shumë melatonin, një hormon që ndikon në gjumin. Njerëzit me mungesë omega-3 nuk flenë gjatë periudhës normale të pushimit, duke çuar në mbingrënie të pashëndetshme gjatë natës.

Peshku është gjithashtu i pasur me proteina, ndaj është vërtetuar shkencërisht se kënaq oreksin. Ju madje do të digjni kalori ndërsa trupi juaj tret proteinat, kundrejt tretjes së yndyrës dhe karbohidrateve. Kështu, konsumimi i acideve yndyrore omega-3 mund të ndikojë pozitivisht në shëndetin e zemrës tuaj dhe të zvogëlojë rrezikun e demencës.

Avokado

Ky frut është i pasur me yndyrna të pangopura që hyjnë në kategorinë e yndyrave të shëndetshme. Hulumtimet kanë treguar se avokadot janë të shkëlqyera për t’ju ngopur pa ju trashur. Është vënë re se avokado funksionon veçanërisht mirë në zonën rreth belit dhe kontribuon në reduktimin e yndyrës në atë pjesë të trupit. Prandaj, nëse dëshironi një bark të sheshtë dhe një bel të hollë, trajtojeni veten me avokado.

Lajthia

Hulumtimet tregojnë se njerëzit që hanë një grusht lajthi çdo ditë për dy javë, nuk shtojnë peshë. Lajthitë përmbajnë yndyrna të shëndetshme dhe ulin kolesterolin, por nuk duhet të hani më shumë se një grusht në ditë. Doza e rekomanduar është e mirë për shkrirjen e yndyrës së barkut.

LEXO EDHE:

Back to top button