Shtatë viktima nga përmbytjet në Marche të Italisë

Shtatë viktima nga përmbytjet në Marche të Italisë

Shirat e dendur dhe përmbytjet goditën rajonin qendror të Italisë, Marche, nga orët e vona të së enjtes, lanë të duke vdekur të paktën shtatë persona.

Siç raportojnë mediat italiane tre persona deri tani rezultojnë të zhdukur, shkruan Reuters.

Autoritetet lokale thanë se rreth 400 milimetra shi ranë brenda dy deri në tre orë, duke përmbytur rrugët e disa qyteteve në provincat Ancona dhe Pesaro-Urbino.

Pamjet e lëshuara nga brigadat e zjarrfikësve treguan operatorët që lundronin në rrugët e qytetit bregdetar Senigallia për të shpëtuar njerëzit dhe për t’i evakuuar ata.

Shërbimet e shpëtimit janë ende në kërkim të të mbijetuarve, citohet të kenë thënë autoritetet.

LEXO EDHE:

Back to top button