Si do ta dimë nëse ka filluar lufta në Ukrainë?

Të gjithë po përpiqen të hamendësojnë qëllimet e presidentit Vladimir Putin në Ukrainë. SHBA po tërheq stafin e ambasadës pasi rritet frika e konfliktit të afërt. Por ndoshta tashmë ka filluar, shkruan Jonathan Marcus.

Rreziku i një lufte gjithëpërfshirëse midis Rusisë dhe Ukrainës dominon titujt kryesorë.

Po bëhen të gjitha pyetjet e qarta: A do të sulmojë Rusia? A është Presidenti Vladimir Putin i vendosur pas luftës çfarë mund të ndodhë? Apo diplomacia mund të sigurojë paqen? Por ne nuk mund të shohim brenda mendjes së Presidentit Putin. Pra, këtu është një pyetje tjetër – si do ta dimë ne kur fillojnë armiqësitë?

Tanke rrotullohen, raketa që lëshojnë

Formacionet e qarta të grumbulluara të tankeve ruse që kalojnë kufijtë e Ukrainës, ose një breshëri masive me raketa ose sulme ajrore kundër pozicioneve ukrainase, do të shënonte një përshkallëzim dramatik të krizës dhe një zhvendosje në një fazë të re të konfliktit.

Alarmet e para do të vijnë nga vetë ushtria ukrainase, por satelitët ushtarakë perëndimorë dhe avionët e mbledhjes së inteligjencës mund të dallojnë përgatitjet për një ofensivë të afërt.

Ndoshta do të ketë shenja të qarta të një sulmi të afërt, thotë Michael Kofman, një ekspert për ushtrinë ruse në Qendrën për Analizat Detare me qendër në SHBA.

Midis tyre janë “manualizimi i formacioneve”, thotë ai, pasi shumë nga ato që janë dislokuar janë pajisje të rënda dhe jo vetë trupat. Shenja të tjera mund të jenë “shpërndarja e forcave, një fluks i elementeve logjistike dhe mbështetëse dhe një zhvendosje në aviacionin me krahë fiks dhe rrotullues”.

Por pyetjes mund t’i përgjigjet edhe në një mënyrë tjetër dhe për këtë ne duhet të qëndrojmë prapa dhe të shohim fushatën ruse kundër Ukrainës në tërësinë e saj.

Ne duhet të shikojmë paketën e plotë të mjeteve në dispozicion të Moskës dhe të vlerësojmë se si po përdoret. Dhe në këtë këndvështrim, kur ju pyesni – si do ta dimë nëse konflikti ka filluar – atëherë përgjigja mund të jetë se tashmë ka.

Armiqësitë në fakt kanë nisur prej disa vitesh.

Presioni ushtarak Le të fillojmë nga ku jemi. Në terma praktike Rusia tashmë ka pushtuar Krimenë – pjesë e Ukrainës – dhe ofron ndihmë praktike për rebelët anti-Kiev në rajonin e Donbasit.

Në të vërtetë, ishte ndërhyrja e njësive të blinduara dhe të mekanizuara ruse kundër forcave ukrainase në vitin 2014 që parandaloi humbjen e rebelëve pro-rusë. Luftimet sporadike kanë vazhduar që atëherë. Të gjitha palët supozohet se mbështesin një përpjekje ndërkombëtare për paqen atje, por pak përparim është bërë.

Kërcënimi me forcë
Përtej këtij presioni ekziston edhe kërcënimi i përdorimit të forcës dërrmuese ushtarake.

Grumbullimi i formacioneve luftarake ruse rreth kufijve të Ukrainës është i jashtëzakonshëm. Kjo përfshin një dislokim të konsiderueshëm të forcave në Bjellorusi – e cila gjithashtu ndan një kufi me Ukrainën – e cila mund të sigurojë një pikë më të afërt kërcimi për një sulm drejt vetë kryeqytetit ukrainas Kiev.

Ky grumbullim është cilësuar nga zëdhënësit rusë si një ushtrim dhe në asnjë kuptim kërcënues. Por shkalla e tij, natyra e njësive të dislokuara dhe ardhja e furnizimeve dhe “mundësuesve” të tjerë sugjerojnë se kjo është shumë më tepër se një manovër rutinë.

Analistët kanë ndjekur ndërtimin duke përdorur fotografi satelitore civile. Video të shumta telefonike janë vendosur në internet që tregojnë trenat e pajisjeve që shkojnë drejt Ukrainës ose Bjellorusisë. Dhe vlerësimet e postimeve në mediat sociale, të ndërlidhura me njësitë që shihen të jenë në lëvizje, ofrojnë një pasqyrë të jashtëzakonshme për atë që po ndodh.

Pavarësisht se çfarë mund të thotë Moska, Ukraina dhe miqtë e saj në Perëndim kanë çdo arsye për t’u shqetësuar.

Njoftimi i historisë së Moskës atje
Mjeti tjetër në dispozicion të Moskës është një përpjekje për të ndikuar në tregim.

Nga njëra anë Rusia thotë se nuk po përgatitet për luftë, megjithëse duket shumë sikur po. Por, po aq e rëndësishme, ka një histori për të treguar – një rrëfim – ku larg nga fakti se Ukraina është viktimë, është në fakt vetë Rusia ajo që kërcënohet.

Kjo është thelbi i dokumenteve të dorëzuara në SHBA, të cilat synojnë të ndalojnë dhe në një farë mënyre të ndryshojnë zgjerimin e NATO-s dhe të krijojnë një sferë të re ndikimi për Moskën.

Ndërsa disa aspekte të shqetësimeve të Rusisë, si bisedimet për sistemet strategjike dhe sistemet e tjera të armëve, shihen gjerësisht si një ide e mirë, për zgjerimin e NATO-s nuk ka gjasa të ketë ndonjë ndryshim – dhe ajo ndoshta e di këtë.

Tensionet rreth Ukrainës
SHPJEGOHET: A po përgatitet Rusia të pushtojë Ukrainën?
NGA KYIV: Ukrainasit presin ndërsa Rusia përballet me Perëndimin
NGA BRUKSELI: Evropa ‘më afër luftës’ në dekadaMbështetja e Mbretërisë së Bashkuar: MB thotë se po dërgon armë për të mbrojtur Ukrainën
Por rrëfimi ka edhe një qëllim tjetër. Është historia që Rusia tregon në përpjekje për të formuar mënyrën se si diskutohet e gjithë kriza e Ukrainës, jo vetëm nga qeveritë perëndimore ose qytetarët e saj, por nga ju dhe unë, duke e lexuar dhe shkruar këtë.

Sipas të gjitha analizave të drejta dhe rigoroze të pavarura, Rusia po përgatitet për luftë me Ukrainën, çfarëdo që të thonë zëdhënësit e saj zyrtarë.

Lufta kibernetike
Ka edhe mundësi të tjera në kutinë e veglave ruse. Sulmi kibernetik dhe përmbysja, për shembull. Ukraina sigurisht që ka qenë subjekt i të parës. Pak më shumë se një javë më parë u goditën një numër faqesh të internetit të qeverisë, megjithëse nuk ishte aspak e qartë se nga erdhi sulmi.

Kohët e fundit, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka pretenduar prova se Moska ka përzgjedhur individë për të formuar një qeveri të re në Kiev – megjithëse pavarësisht nga dyshimet, nuk ka pasur asnjë provë publike përfundimtare që konfirmon dorën e Moskës në aktivitete të tilla.

Michael Kofman thotë se një element kibernetik mund të jetë një pjesë e rëndësishme e çdo sulmi rus, sepse ata mund të gjymtojnë infrastrukturën kritike dhe të prishin aftësinë e Ukrainës për të koordinuar një përpjekje ushtarake.

Linjat e paqarta midis luftës dhe paqes
Kur Rusia pushtoi Krimenë, dëgjuam shumë fjalë për “luftën hibride” dhe “luftën e zonës gri” dhe pretendimin për mohimin e operacionit, pjesëmarrësit e të cilit, megjithëse të uniformuar, nuk mbanin shenja ushtarake.

Por nuk kishte dyshim se kush ishin këto trupa. Dhe Krimea u pushtua me forcë ushtarake të modës së vjetër, dhe jo me ndonjë metodë moderne ezoterike.

Ajo që po zhvillohet aktualisht është thelbi i “luftës së zonës gri” – mjegullimi i kufirit midis paqes dhe luftës.

Nuk priremi t’i shohim kështu gjërat në Perëndim.

Por ushtria ruse ka artikuluar një doktrinë të sofistikuar që e sheh luftën dhe paqen si një vazhdimësi ku mjete të ndryshme zbatohen në faza të ndryshme, ndonjëherë në sekuencë, ndonjëherë së bashku, megjithëse me të njëjtin qëllim strategjik. Dhe kjo është arsyeja pse konflikti tashmë është bashkuar. Pyetja e vetme është se sa larg është i gatshëm të shkojë presidenti Putin në vazhdimësinë e “zonës gri”.

LEXO EDHE:

Back to top button