Si të dalloni që kremi kundër diellit ka kaluar data e skadencës dhe çfarë i bën lëkurës

Ndërsa kremi kundër diellit është thelbësor gjatë gjithë vitit, sepse kujdesi i duhur nuk njeh stinë, vera na bën më të kujdesshëm

Ndërsa bluzat, pantallonat e shkurtra dhe rrobat e banjës bëhen uniforma jozyrtare sezonale, aplikimi i kremit kundër diellit në atë lëkurë të ekspozuar, si dhe riaplikimi i tij çdo dy orë, është çelësi për të shmangur djegiet nga dielli dhe efektet afatgjata të dëmtimit të diellit.

Një pyetje e zakonshme këto ditë është – çfarë ndodh nëse përdorim krem ​​kundër diellit që nga vera e kaluar.

A tregon kremi kundër diellit?

Foto: Dreamstime_/ILLUSTRATION

– Kremi kundër diellit është një ilaç pa recetë që rregullohet shumë nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave – shpjegon dermatologia e certifikuar Loretta Ciraldo, MD, FAAD. Kjo do të thotë që çdo shishe kremi kundër diellit duhet të ketë një datë skadence të miratuar nga e njëjta Agjenci, pavarësisht nëse është një opsion kimik apo mineral.

Nëse nuk mund ta shihni datën sepse boja mund të jetë fërkuar nga viti i kaluar, duhet të dini se shumica e shisheve zakonisht kanë një jetëgjatësi prej rreth tre vjet, pak a shumë. Megjithatë, kjo është duke supozuar se e ruani siç duhet. Administrata e Ushqimit dhe Barnave rekomandon ruajtjen e kremit kundër diellit në errësirë, larg burimeve të nxehtësisë.

Kjo është veçanërisht e vërtetë për kremrat kimikë të diellit, pasi ato përmbajnë molekula tashmë të paqëndrueshme që mund të shpërbëhen nga ekspozimi ndaj rrezatimit UV.

3 shenjat që tregojnë se kremi juaj ndaj diellit ka skaduar janë – erë e pazakontë kremi, teksturë e çuditshme dhe çngjyrosje.

Era e kremit

Nëse kremi kundër diellit fillon të mbajë erë të çuditshme, kjo është një shenjë e sigurt se është prishur. Zakonisht, një erë e pakëndshme është një shenjë se kremi kundër diellit është i ndotur me baktere.

Nëse e trajtoni shishen me duar të pista ose e ekspozoni shpesh në ajër, grimcat mund të futen në formulë dhe të ndryshojnë përbërjen e saj me kalimin e kohës, veçanërisht nëse kremi kundër diellit përmban përbërës natyralë ose të paqëndrueshëm.

Tekstura e kremit

– Kremi kundër diellit i skaduar shpesh bëhet më i holluar me ujë ose mund të grumbullohet – shpjegon Ciraldo. Kremi diellor i skaduar tenton të ndryshojë strukturën dhe ndonjëherë shfaqet një mbetje. Ndoshta kjo është arsyeja pse do të jetë i hollë herën e parë që e përdorni, sepse është i trashë në fund.

Ndryshimi i ngjyrës së kremit

Mund të jetë më e lehtë për t’u dalluar me një locion sesa një spray, por nëse vëreni një nuancë të verdhë ose kafe në kremin tuaj të diellit, hidheni atë larg.

Kjo ngjyrë e verdhë zakonisht ndodh për shkak të oksidimit me kalimin e kohës, dmth kur formula është e ekspozuar ndaj ajrit dhe rrezet e diellit. Përbërësit aktivë si oksibenzona, oktinoksati, oktisalati dhe avobenzona janë molekula të paqëndrueshme që shpërbëhen në diell me kalimin e kohës – duke i bërë ato joefektive.

Ndërsa opsionet minerale si oksidi i zinkut dhe dioksidi i titanit nuk kanë të njëjtin problem sepse janë më të qëndrueshme në rrezet e diellit, ato gjithashtu degradohen me kalimin e viteve. Plus, kremrat kundër diellit janë shpesh plot me emulsifikues, ngjyra dhe përbërës të tjerë që me siguri do të shkojnë keq – nuk dëshironi t’i vendosni ato në lëkurën tuaj.

Nuk është vetëm ajo që ju aplikoni, është mënyra se si e zbatoni atë. Këtu janë këshillat më të mira të aplikimit që duhet të dini. Duhet të riaplikoni SPF çdo dy orë. Nëse hyni dhe dilni nga pishinë ose djersiteni nga vapa e verës, ndoshta më shpesh. Mos harroni vendet që ju mungojnë shpesh, si p.sh. pjesa e pasme e veshëve.

Dhe sasia është e rëndësishme – për trupin përdorni rreth një gotë krem, dhe për fytyrën përdorni një gjurmë me rreth dy gishta.

Nëse po përpiqeni të përqendroheni në kujdesin e duhur ndaj diellit, mund të dëshironi të shmangni banjot e diellit gjatë orëve më të nxehta. Sidomos nëse digjeni lehtë, kjo është një mënyrë për të kaluar në mënyrë të sigurtë ditët e verës. 

Një herë në vit bëni një ekzaminim të nishaneve, veçanërisht nëse keni disa ndryshime në trupin tuaj, shkruan mbg .

LEXO EDHE:

Back to top button