Si të ushqehemi shëndetshëm edhe kur buxheti është i ngushtë?

Kohët e fundit është e pamundur të mos ndihet rritja e çmimeve, ekspertët shpjegojnë se si të ruani zakone të shëndetshme ushqimore edhe kur buxheti i familjes është i vogël.

Nutricionistja Kate Save thekson se një numër në rritje njerëzish heqin dorë nga ushtrimet ose ushqimi i shëndetshëm pas shkurtimeve të buxhetit. Mbajtja e një stili jetese të shëndetshëm nuk është prioritet për një person që mezi ia del mbanë.

Një sondazh zbuloi se gjëja e parë që njerëzit heqin dorë pas rritjes së kostos së jetesës është heqja dorë nga ushqimi (22%), me rreth 6% që thonë se kanë hequr dorë nga ushtrimet.

Në vend të lëvizjeve radikale dhe pavarësisht mundësive të reduktuara financiare, ju mund të mbani një mënyrë jetese të shëndetshme me ndihmën e këtyre këshillave:

Blini zgjuar

Planifikoni vaktet tuaja, blini ushqime të freskëta që janë aktualisht në shitje ose me çmime të zbritura.

Blini ushqime të papërpunuara

Njerëzit mendojnë se do të kursejnë kohë dhe para duke blerë pica të ngrira. Por këto ushqime të përpunuara jo vetëm që nuk kanë asnjë vlerë ushqyese, por do t’ju kushtojnë shtrenjtë sepse nuk do t’ju ngopin.

Ushqimet e freskëta si frutat, perimet, farat, arrat, vezët japin një ndjenjë të ngopjes dhe janë një opsion më i lirë sepse mund t’i kombinoni.

Mos shmangni ushqimet e ngrira

Nga perimet e ngrira te peshqit e ngrirë, ka shumë opsione ushqyese. Kate thotë se ka gjithmonë perime të ngrira dhe ushqime të gatuara në shtëpi që mund të përgatiten shpejt.

Mos hiqni dorë nga ushqimet

Të jesh i kujdesshëm në dietën tënde nuk do të thotë që nuk mund të shijosh shijen e çokollatës apo kokoshkave. Kur flasim për kursime, duhet të sakrifikojmë shëndetin e fundit. Kreativiteti dhe organizimi i mirë janë të mjaftueshëm për një jetë të shëndetshme dhe të lirë, shkruan Body and Soul.

LEXO EDHE:

Back to top button