Si t’i mbani të freskëta ushqimet e pjekura ditën e djeshme, sekreti është në 3 përbërës

Bëni pasta si furrtarët profesionistë dhe gjithçka që duhet të bëni është të shtoni 3 përbërës sekretë

Zierja e brumit nuk është gjëja më e lehtë për t’u bërë, por nuk është as shumë e vështirë. Nëse e ndiqni saktë recetën, pasta, buka ose ëmbëlsira juaj me siguri do të dalë e mrekullueshme. Megjithatë, shpesh ndodh që të nesërmen pjekja të mos jetë shumë e freskët dhe kur blini produkte të gatshme zakonisht zgjasin më shumë. Ka truke edhe për këtë, dhe në pjesën tjetër të tekstit, lexoni se si të bëni produkte furre që do të jenë të freskëta ditën tjetër.

Vaj
Përdorni vaj në vend të gjalpit. Gjalpi dhe margarina e bëjnë brumin më të butë, por për shkak të këtyre përbërësve nuk qëndron shumë i freskët. Ndaj është më mirë t’i zëvendësoni me vaj për të siguruar freski.

Kos ose kefir
Në vend të qumështit, përdorni kos ose kefir dhe brumi do të jetë më i butë, e kështu edhe produktet e pjekura. Gjithashtu do të qëndrojë i freskët për ditë të tëra.

Mos e teproni me vezët
Mos e teproni me vezët. Vezët e bëjnë brumin të trashë. Nëse dëshironi që të qëndrojë e butë më gjatë, mos shtoni më shumë se një vezë për 500 ml lëng.

LEXO EDHE:

Back to top button