Siljanovska-Davkova në takim me kabinetin e ri qeveritar: Pres të punojnë ndershëm dhe me përgjegjësi

Siljanovska-Davkova në takim me kabinetin e ri qeveritar: Pres të punojnë ndershëm dhe me përgjegjësi

Presidentja Gordana Siljanovska Davkova sot priti kryeministrin Hristijan Mickoski dhe anëtarët e Qeverisë së sapozgjedhur, me ç’rast i uroi për zgjedhjen e tyre, duke u dëshiruar punë të suksesshme në përmbushjen e qëllimeve strategjike të shtetit, përparimin ekonomik dhe përmirësimin e standardit jetësor të vendit. qytetarët, njoftoi zyra e saj.

Presidentja shprehu pritjen se qeveria e re do ta zbatojë me ndërgjegje, ndershmëri dhe përgjegjësi programin e përcaktuar të punës, në përputhje me interesat kombëtare maqedonase dhe interesat e qytetarëve.

Qeveria e re e udhëhequr nga Mickoski është zgjedhur mbrëmë në Kuvend me 77 vota “për” dhe 22 vota “kundër”. Koalicioni qeveritar përbëhet nga VMRO-DPMNE, partitë nga koalicioni Vlen dhe ZNAM.

Ka 20 ministri në kabinetin qeveritar, katër më shumë se më parë. Pesëmbëdhjetë anëtarë janë nga koalicioni i udhëhequr nga OBRM-PDUKM, gjashtë nga koalicioni Vlen dhe dy nga ZNAM.

Mickoski është kryeministri i 13-të dhe kryeson qeverinë e 20-të që nga pavarësia e vendit

LEXO EDHE:

Back to top button