Situatat që ndodhin në trup kur hani tepër

Ne të gjithë e teprojmë ndonjëherë. Pas ngrënies së tepërt, ne kemi nevojë për forcë për të mbijetuar atë që vendosim në trupin tonë, dhe ndoshta nuk ishte e nevojshme. Kjo ndjenjë e të ngrënit është e mjaftueshme për të mos bërë të njëjtën gjë herën tjetër.

Çfarë ndodh në trup kur hani më shumë ushqim sesa dëshironi? Festat e Vitit të Ri dhe Krishtlindjeve po afrojnë, ndaj bëni kujdes me ushqimin.

Është më mirë të jesh i moderuar, këshillojnë ekspertët.

Barku juaj shtrihet

“Madhësia e stomakut ndryshon për të gjithë, por mesatarisht mund të mbajë një litër përmbajtje.” Kur hani shumë ushqim, stomaku mund të shtrihet deri në 4 litra”, shpjegon doktoresha Lisa Eberly për Your Tango. “Lajmi i mirë është se stomaku është elastik dhe rikthehet shpejt, por nëse hani shpesh, ai do të shtrihet”, paralajmëron ajo.

Pra, ata që injorojnë ndjenjën e ngopjes dhe vazhdojnë të hanë e zgjasin stomakun, gjë që çon në ndjenja më të shpeshta të urisë dhe më shumë marrje ushqimi.

Ekziston një zakon tjetër i keq që çon në rritje të stomakut, marrja e lëngjeve me vakt.

“Kur pini lëng ose birrë me një vakt, në stomak dhe zorrë krijohen gazra që e zgjasin më tej atë. Hidhni pijet e gazuara, shmangni pirjen e lëngjeve gjatë ngrënies dhe pas vaktit mund të pini çaj xhenxhefili”, këshillon mjeku.

Ushqimi ndikon në tru

Ushqimi shumë i shijshëm mund të ketë efekte të rrezikshme në tru.

“Konsumimi i tepërt i ushqimeve të shijshme mund të shkaktojë reagime në sistemin e shpërblimit të trurit, të ngjashme me ato që shihen në varësitë”, paralajmëron psikologia Nicole Origham.

Kur hani rregullisht, me vlera ushqyese dhe me moderim, do të hani vetëm kur jeni të uritur. Kjo ndodh sepse hormoni grelin, i cili kontrollon oreksin, rritet para se të hahet dhe zvogëlohet pas ngrënies. Por kur hani tepër, grelina mbetet aktive.

Ekziston edhe ndjenja e varësisë, falë çlirimit të shtuar të dopaminës, duke shijuar ushqimin e shijshëm.

Hormonet

Ndërsa grelina stimulon oreksin, hormonet e tjera e mbajnë atë nën kontroll. Por komunikimi midis hormoneve dhe trurit zgjat deri në 20 minuta, kështu që nëse hani shpejt dhe me lakmi, mund të hani shumë më tepër se sa keni nevojë.

Meqenëse gjatë një vakti të rëndë konsumohen më shumë kalori sesa trupi mund të përdorë, ato shndërrohen në yndyrë dhe ruhen në bark dhe kofshë.

Sheqeri në gjak

Kur hani tepër, prodhohet insulinë shtesë për të përpunuar sasinë e sheqerit nga karbohidratet.

Ju dëshironi karbohidratet dhe sheqerin për të rritur sheqerin që pankreasi duhet të përpunojë më tej, dhe do të ndiheni të lodhur përsëri pas rritjes afatshkurtër të energjisë.

Për këtë problem, këshillohet të bëni një shëtitje menjëherë pas vaktit për të shmangur lodhjen e shkaktuar nga rritja e sheqerit.

LEXO EDHE:

Back to top button