Sonte LSDM mban kongresin e partisë, ku pritet të konfirmohet kandidatura e presidentit aktual, Stevo Pendarovski

Sonte LSDM mban kongresin e partisë, ku pritet të konfirmohet kandidatura e presidentit aktual, Stevo Pendarovski

Sonte LSDM mban kongresin e partisë, ku pritet të konfirmohet kandidatura e presidentit aktual, Stevo Pendarovski. Pas përfundimit të  pjesës zyrtare, paralajmërohet fjalim i Pendarovskit. Kryetari i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, sot në marshin  e 8 Marshit nga Kavadari, theksoi se Kongresi do të marrë vendim për kandidaturën e, siç tha, fituesit të zgjedhjeve presidenciale të 24 prillit dhe 8 majit.

Pendarovski më herët, kur njoftoi se do të hyjë në garë për mandatin e dytë, tha se pesë vitet e fundit kanë treguar se presidenti mund të jetë i pavarur nga çdo qendër e fuqisë politike apo ekonomike në vend, përfshirë edhe ata që e kanë mbështetur në zgjedhje. Sipas tij, ai ka mandat pas tij pa asnjë gabim strategjik, afera korrupsioni, rast nepotizmi apo konflikti interesi.

LEXO EDHE:

Back to top button