Sot vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së

Sot vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së

Në Gjykatën Speciale në Hagë sot do të vazhdojë procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së, i njohur si rasti “Thaçi dhe të tjerët”.

Ky proces gjyqësor pritet të zhvillohet me fillim nga ora 09:00 dhe të zgjasë deri në ora 16:30.

Që të katër janë të akuzuar për krime të luftës dhe krime kundër njerëzimit. Aktakuza fillestare kundër tyre ishte konfirmuar më 26 tetor të vitit 2020, ndërkaq aktakuza që është në fuqi ishte dorëzuar më 27 shkurt të vitit të kaluar.

LEXO EDHE:

Back to top button