Spageti milion dollarësh – aktualisht pjata më e njohur në botë

Ndërsa ka shumë receta të shkëlqyera për makarona atje, kjo bie vërtet në sy

Makaronat e pjekura, ose më mirë spageti, të quajtura “milion dollarë” janë aktualisht receta më popullore në botë që ka pushtuar fjalë për fjalë TikTok.

Përbërësit :

500 g mish viçi të bluar

1 qepë e grirë imët

1 piper

1 lugë çaji pluhur qepë

dy thelpinj hudhër

1 pako spageti (rreth 400 gram)

1 kanaçe salcë domate

2 lugë gjelle gjalpë

2 gota salcë kosi me yndyrë të plotë

2 gota djathë parmixhano

2 gota djathë mocarela

kripë dhe piper sipas nevojës

Përgatitja :

Ndërkohë që spageti zihet, në një tenxhere të veçantë kaurdisim qepën, piperin, erëzat dhe mishin e grirë. Kur mishi të jetë gati, shtoni domatet dhe ziejini për 15 minuta të tjera.

Në një tigan tjetër shkrini gjalpin, shtoni hudhrën, përzieni, më pas shtoni kremin, parmixhanin, kripën dhe piperin. Gatuani derisa djathi të shkrihet dhe të përftohet një salcë.

Shtoni në të spagetin e kulluar dhe përziejini. Hidhni spagetin dhe salcën në një enë kundër furrës, më pas hidhni sipër salcën e domates dhe mishit.

Spërkateni me mocarela dhe parmixhan.

Piqet në furrë të nxehur për rreth njëzet minuta në 180 gradë Celsius.

LEXO EDHE:

Back to top button