Spanja i bashkohet çështjes së gjenocidit të ngritur kundër Izraelit

Spanja i bashkohet çështjes së gjenocidit të ngritur kundër Izraelit

Spanja u bë vendi i parë evropian që i kërkoi leje një gjykate të Kombeve të Bashkuara për t’u bashkuar me rastin e Afrikës së Jugut duke akuzuar Izraelin për gjenocid në Gaza.

Ministri i jashtëm spanjoll Albares tha se duan që paqja të kthehet në Gaza dhe Lindjen e Mesme dhe që kjo të ndodhë ne të gjithë duhet të mbështesim gjykatën. Afrika e Jugut paraqiti rastin e saj në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në fund të vitit të kaluar.

Ajo pretendoi se Izraeli po shkel konventën e gjenocidit në sulmin e tij ushtarak që ka hedhur mbeturina në pjesë të mëdha të Gazës. Meksika, Kolumbia, Nikaragua, Libia dhe palestinezët po presin që gjykata në Hagë, Holandë, të japë miratimin e kërkesave të tyre për t’u bashkuar me rastin.

Gjykata ka urdhëruar Izraelin të ndalë menjëherë ofensivën e tij ushtarake në qytetin jugor të Gazës, Rafah. Nga ana tjetër, Izraeli nuk ka respektuar këtë urdhër dhe mohon se po kryen gjenocid në operacionin e tij ushtarak në Gazë.

LEXO EDHE:

Back to top button