Spanja konfirmon dërgimin e raketave Patriot në Ukrainë

Spanja konfirmon dërgimin e raketave Patriot në Ukrainë

Robles konfirmoi raportin në një konferencë të Grupit të Kontaktit për Mbrojtjen e Ukrainës, tha Ministria spanjolle e Mbrojtjes. Në konferencë theksohet se Robles nuk specifikoi nëse Spanja do të dorëzonte ose jo radarë dhe lëshues Patriot.

Spanja ka tre grupe Patriot, njëra prej të cilave është e vendosur në Turqi si pjesë e dislokimit të forcave të NATO-s për të penguar sulmet me raketa nga Siria.

Ministrja nënvizoi gjithashtu mbështetjen e palëkundur të Madridit për Kievin, duke siguruar se do të vazhdojë të forcojë ushtrinë ukrainase në luftën e saj kundër Rusisë.

Në këtë kontekst, do të dorëzojë tanke shtesë Leopard, të cilat aktualisht janë duke u riparuar. Grupi i parë vlerësohet të vendoset në Ukrainë deri në fund të qershorit.

LEXO EDHE:

Back to top button