Stina e festave: A duhet të heqin të ftuarit këpucët para se të hyjnë në shtëpi?

Stina e festave: A duhet të heqin të ftuarit këpucët para se të hyjnë në shtëpi?

Jemi në mes të sezonit festiv, me afrimin e Vitit të Ri dhe Krishtlindjeve dhe njerëzit që kanë standarde të larta të higjienës në shtëpi janë përballur me dilemën nëse duhet t’u kërkojnë të ftuarve të heqin këpucët, veçanërisht kur janë të veshur për rastin. Gjithashtu, të ftuarit shpesh pyesin veten nëse nikoqirët presin që ata të jenë zbathur, raporton CNN .

Në një episod të serialit televiziv “Sex and the City”, personazhi Carrie Bradshaw ( Sarah Jessica Parker ) shkon për të vizituar shoqen e saj që ka lindur së fundmi dhe duhet të heqë këpucët e saj Manolo Blahnik te dera. Gjatë episodit, ajo do të përballet me të kuptuarit se dikush i ka vjedhur këpucët, me vlerë 485 dollarë.

Episodi fillimisht kishte për qëllim të fokusohej tek beqarët dhe njerëzit me familje dhe fëmijë, por përfundoi duke ndezur një debat mes shikuesve rreth këpucëve dhe higjienës së shtëpisë – a ka ndonjë provë të vlefshme që heqja e këpucëve parandalon përhapjen e mikrobeve nëpër shtëpi?

“Absolutisht,” thotë profesori Gabriel Filippelli , nga Universiteti i Indianapolis dhe drejtor i Institutit për Mjedisin në Universitetin e Indianës.

“Ne mund të zbulojmë të gjitha llojet e baktereve, por mbi të gjitha disa prej atyre që kemi më shumë frikë, si Escherichia coli, e cila shkakton ngërçe në stomak, diarre dhe të vjella”, thotë profesori. “Janë bërë studime ku është analizuar përmbajtja e tabanit të këpucëve dhe pothuajse 99 për qind e mostrave kanë rezultuar pozitive për material fekal.

Foto: Pexels

Metalet e rënda dhe më shumë

Megjithatë, bakteret nuk janë rreziku i vetëm në papastërtitë që rrethojnë shtëpitë rurale dhe ato urbane, vëren Dr. Jill Leath , një profesore e studimeve mjedisore në Universitetin e Kolorados, e cila aktualisht punon si studiuese në Institutin e Shëndetit Publik në Barcelonë.

“Studimet kanë treguar se në zonat urbane ku ka ndërtesa të vjetra, pluhuri i këpucëve sjell shumë plumb në shtëpi. “Studime të tjera kanë treguar se ju mund të gëlltisni mbetje të pesticideve nga kopshti përmes këpucëve tuaja.”

Metalet e rënda si plumbi, bakri dhe zinku janë derdhur në tokën e parqeve dhe rrugëve urbane për dekada, ndërsa nivelet e pesticideve mund të jenë veçanërisht të larta në zonat bujqësore rurale, shtoi profesor Leath.

Shtëpitë e ndërtuara para vitit 1978 ka të ngjarë të përmbajnë bojë me bazë plumbi që zhvishet, gërryhet dhe shpërbëhet në pluhur të rrezikshëm, thonë ekspertët.

Foto: Studio Pexels/cottonbro

Lustrim i parë i dyshemeve

Përpara se t’u kërkoni njerëzve të heqin këpucët, përpiquni të pastroni pluhurin sa më shumë të jetë e mundur nga shtëpia, këshillojnë ekspertët. Ata nuk rekomandojnë pastrimin me fshesë me korrent ose fshirjen, sepse kjo thjesht do të nxisë të gjitha toksinat dhe do t’i dërgojë ato në ajër. Në vend të kësaj, ata këshillojnë përdorimin e një lecke të lagur ose një lloj furçeje më moderne me një spërkatës të integruar. Sado kundërproduktive mund të duket të shtosh ujë në papastërti, është mënyra më e mirë për të shpëlarë toksinat, thotë Dr Jill Leath.

E njëjta gjë vlen edhe për çdo sipërfaqe horizontale, vëren profesor Filippelli, por paralajmëron që në luftën kundër pluhurit të qëndrojmë larg “pluhurave”.

“Fshijini rregullisht sipërfaqet horizontale me një leckë të lagur – kornizat e dritareve, tavolinat, tavolinat e kafesë dhe mobilje të tjera.”

“Përqendrimi më i lartë i baktereve është në korridor dhe zvogëlohet ndërsa largoheni nga dera e përparme”, thotë Dr. Leet. “Qilimi mban shumë pluhur, kështu që ju duhet ta hiqni atë nëse jeni të shqetësuar për pluhurin dhe problemet e mundshme shëndetësore prej tij”.

Tapetet duhet të pastrohen me një vakum që ka një filtër ajri të grimcave me efikasitet të lartë ose filtër HEPA, jo me një vakum pa qese. Çanta ose filtri duhet të hidhet në enë kur të keni mbaruar me fshesë me korrent.

Foto: Pexels

Sidoqoftë, duhet të jeni të vëmendshëm ndaj mysafirëve tuaj

Heqja e këpucëve te dera mund të jetë mënyra më e mirë për të kufizuar hyrjen e mikrobeve dhe pluhurit potencialisht toksik, por kjo nuk do të thotë që ne nuk duhet të mendojmë për komoditetin e mysafirëve tanë. Prandaj, do të ishte një gjest i menduar për të siguruar pantofla të larë për mysafirët.

“Nuk dua të eci nëpër shtëpi me këmbë të zbathura dhe të mbaj pantofla të ngrohta pranë derës sime. Ata e bëjnë këtë në shumë kultura të tjera”, vëren profesori.

“Shkoni në çdo familje aziatike ose të Lindjes së Mesme dhe zakonisht do të shihni një kuti të vogël me pantofla që lahen në derë. I ftuari pritet të zhvishet dhe të veshë pantoflat e ofruara”, shpjegon profesor Filippelli.

LEXO EDHE:

Back to top button