​Stuhi të fuqishme godasin Slloveninë

​Stuhi të fuqishme godasin Slloveninë

Pjesa më e madhe e Sllovenisë është goditur nga stuhi të fuqishme sot pasdite.

Agjencia e Mjedisit Arso njoftoi se më së shumti është prekur zona Novo Mesto me breshër prej dy centimetrash afër Shentvid.

Stuhia do të zgjasë edhe në orët e mbrëmjes dhe është dhënë alarmi portokalli.

Shpërthimi më i fortë i erës është matur në Novo Mesto 63 kilometra në orë.

“Po krijohen stuhi të reja dhe me shumë mundësi do të jetë kështu gjatë gjithë pasdites”, paralajmëron Arso, sipas së cilës tashmë zjarrfikësit kanë dalë për të ndërhyrë në Velenje dhe Shmartno ob Paka.

Në Cerkno era ka rrëzuar një numër të madh pemësh dhe njëra prej tyre ka rënë mbi një ndërtesë banimi. Disa shtëpi dhe një kamping janë përmbytur në Kamnik. Stuhi të reja po krijohen në veri të Italisë dhe po lëvizin drejt verilindjes, sipas Arso e cila paralajmëron edhe rritje të prurjeve të rrëmbyeshme.

LEXO EDHE:

Back to top button