Supë me kocka viçi: Duhen të paktën tre orë për t’u gatuar, por është tepër e shëndetshme

Lëngu i kockave, veçanërisht mishi i viçit, pothuajse konsiderohet ilaç. Kultura të ndryshme në mbarë botën kanë bërë supë kockash për mijëra vjet. Më shumë se 2500 vjet më parë, në mjekësinë kineze, lëngu i kockave është përdorur për të forcuar veshkat dhe për të mbështetur shëndetin e sistemit të tretjes.

Supat dhe zierjet janë pjesë e kuzhinës tradicionale maqedonase dhe pjesë thuajse e pashmangshme e vaktit kryesor të ditës.

Përgatitjet nisin herët në mëngjes, sepse kësaj supe i duhen të paktën tre orë zierje të kockave për të “nxjerrë” të gjithë lëndët ushqyese prej tyre.

Ziejeni për të paktën tre orë

Për këtë supë ju duhet mish viçi me kocka, i cili zakonisht përgatitet për drekë me pure patatesh dhe salcë domate.

Supa pasurohet gjithashtu me qepë të kuqe, disa thelpinj hudhër, karrota, majdanoz, selino, majdanoz, piper, kripë dhe një lugë uthull që do të nxjerrë më të mirën nga kockat. Sipas dëshirës mund të shtohen bizele, rrënjë lakër, presh dhe patate.

Është e rëndësishme që kockat dhe mishi të vendosen në ujë të ftohtë dhe të zihen. Kur në sipërfaqe krijohet shkumë, hiqeni me lugë, në të kundërt do të turbullojë supën. Për një shije më të mirë skuqni shkurtimisht qepën e kuqe. Për një shije më intensive, kockat mund të piqen fillimisht në furrë.

Pasi supa të mos shkumojë, shtoni qepën dhe hudhrën, kokrrat e piperit, kripën dhe një lugë uthull. Për të mos zier shumë, pak më vonë, të paktën një orë e gjysmë para se supa të jetë gati, vendosni perimet me rrënjë dhe perimet e tjera.

E gatuajmë në zjarr të ulët, me kapak mbi tenxhere.

Supa gatuhet për të paktën tre orë, pas së cilës ju hiqni kockat, mishin dhe perimet. Kullojeni dhe shtoni makaronat sipas dëshirës. Sidoqoftë, nëse planifikoni ta përdorni më vonë për stok, mund të zihet shumë, shumë më gjatë, disa rekomandojnë edhe 24 orë.

Sa më gjatë të jetë gatuar, aq më ushqyes është. Kockat janë të pasura me kalcium, magnez, kalium, fosfor, hekur dhe përmbajnë proteina kolagjen, i cili kur gatuhet kthehet në xhelatinë, e cila përmban aminoacide të rëndësishme.

Zgjidhni kockat e duhura

Është xhelatina që e bën këtë pjatë jashtëzakonisht ushqyese. Ai përmban glutaminë, një aminoacid që ndihmon në ruajtjen e rreshtimit të zorrëve, e cila më pas ndikon në sistemin imunitar. Zorrët janë vendi kryesor i përthithjes së lëndëve ushqyese dhe, siç thuhet shpesh, linja e parë e mbrojtjes në sistemin tonë imunitar.

Gjithashtu, kolagjeni ka një efekt pozitiv në lëkurë dhe nyje.

Ndaj kur zgjedhim kockat është e rëndësishme që ato të jenë të shumëllojshme dhe jo vetëm “të bardha”, me palcë dhe yndyrë në mes, sepse do të turbullojnë supën. Përdorni ato me pak mish, të tilla si kockat e qafës së viçit me shumë ind lidhës, të cilat kanë kolagjen në çdo nyje. Përpiquni t’i merrni kockat tuaja nga mbarështuesit vendas, veçanërisht ata që rrisin bagëtinë në kullota.

LEXO EDHE:

Back to top button