Tavolinë pa dhjamë: Byrek shtëpie me spinaq

Nuk ka asgjë më të shijshme se byreku i bërë vetë.

Bëni një strudel të shëndetshëm dhe të shijshëm të mbushur me spinaq që do të habisë familjen tuaj, veçanërisht nëse jeni duke agjëruar para Pashkëve. Spinaqi është i pasur me hekur, acid folik, kalium dhe vitamina A dhe C. Ai përmban dy herë më shumë hekur se bimët e tjera barishtore, por ajo që shumë nuk e dinë është se spinaqi i përpunuar termikisht përmban më shumë lëndë ushqyese, vitamina dhe minerale sesa i freskët.

Nutricionistët këshillojnë ta hani të freskët dhe të përpunuar dhe është mirë që ta kombinoni me ushqime të pasura edhe me vitaminë C për përthithjen më të mirë të hekurit.

LEXO EDHE:

Back to top button