Të paktën 222 persona mbahen peng nga Hamasi në Gaza, mes tyre gra dhe fëmijë

Të paktën 222 persona mbahen peng nga Hamasi në Gaza, mes tyre gra dhe fëmijë

Të paktën 222 persona janë duke u mbajtur peng në Gaza. Shifrat janë përditësuar nga ushtria Izraelite paraditen e së hënës.

Yarden Bibas, gruaja e tij Shiri dhe dy fëmijët e tyre, Ariel katër vjeç dhe Kfir nëntë muajsh, sipas BBC, ndodhen mes personave të rrëmbyer nga banesa e tyre pas sulmit të 7 tetorit.

Motra e Yarden, Ofri Bibas Levy rrëfeu për mediat se familja se ishte fshehur në dhomën e ndërtuar posaçërisht për t’u mbrojtur nga raketat kur nisi sulmi.

“Ja ku nisim sërish”, shkroi vëllai i saj në një grup ta familjes në Whatsapp duke menduar se bëhej fjalë për një sulm të radhës me raketa nga Gaza.

Më vonë një mike e saj, i dërgoi një video të familjes teksa rrëmbehej nga militantët e Hamasit. Shiri shihej duke përqafuar fëmijët e saj.

Tre ditë më vonë asaj i dërguan foto të vëllait të saj me një plagë në kokë dhe dikë që mbante një çekiç në dorë. Dy javë më vonë, Ofri nuk e di asgjë rreth fatit të familjes.

LEXO EDHE:

Back to top button