Të shtëna në Misisipi, të paktën gjashtë të vdekur

Të shtëna në Misisipi, të paktën gjashtë të vdekur

Të paktën gjashtë persona kanë vdekur në një seri të shtënash në shtetin amerikan të Misisipi-t, sipas mediave lokale.

Të gjitha viktimat ishin në afërsi të njëri-tjetrit në qytetin e vogël të Arkabutla-s, rreth 72 kilometra në jug të Memphis, në Tenesi fqinje.

Tre viktima u gjetën të vdekur brenda dy shtëpive, ndërsa të tjerët u gjetën brenda një dyqani, në një makinë dhe në një rrugë.

Policia konfirmoi për BBC News se ka një të dyshuar të armatosur në paraburgim.

Burri besohet se ka vepruar i vetëm, megjithëse motivi i tij nuk dihet ende, shkroi në Twitter të premten guvernatori i Misisipi-t, Tate Reeves.

“Unë do të siguroj që burimet e plota të shtetit të jenë në dispozicion të zbatimit të ligjit ndërsa ne vazhdojmë të hetojmë situatën”, shkroi Reeves.

Personi i armatosur fillimisht hyri në një dyqan lokal dhe qëlloi një burrë, më pas shkoi në një shtëpi aty pranë ku qëlloi për vdekje një grua dhe plagosi burrin e saj, tha Sherifi i Qarkut Tate, Brad Lance për Action News 5.

Lance tha se oficerët e panë të dyshuarin brenda një makine që përputhej me përshkrimet e dëshmitarëve dhe ishin në gjendje ta kapnin të dyshuarin pas një ndjekjeje të shkurtër me makinë.

Ndjekja e makinave thuhet se përfundoi kur i dyshuari u tërhoq në rrugën e një shtëpie në rrugën Arkabutla Dam që besohet të jetë vendi ku ai jeton.

Policia vazhdoi të gjente katër viktima të tjera në të njëjtën rrugë, dy të gjetur brenda një shtëpie dhe dy të tjerë jashtë, thanë raportet.

LEXO EDHE:

Back to top button