Tension mes Kinës dhe Filipineve, përplasen anijet në ujërat e diskutueshme

Tension mes Kinës dhe Filipineve, përplasen anijet në ujërat e diskutueshme

Një anije filipinase dhe kineze u përplasën pranë ishujve Spratly në ujërat e diskutueshme të Detit të Kinës Jugore. Kjo u raportua nga roja bregdetare e Pekinit, sipas së cilës anija e furnizimit në Manila “injoroi shumë paralajmërime”.

Anija “iu afrua anijes kineze në një mënyrë joprofesionale, duke rezultuar në përplasje”, thuhet në një deklaratë.

Pekini akuzoi anijen se kishte “hyrë ilegalisht në det pranë Reef Ren’ai në ishujt Nansha”, emri kinez për Spratlys.

Por roja bregdetare “mori masa përmbarimore kundër anijes filipinase në përputhje me ligjin”. Roja bregdetare kineze raportoi se një anije furnizimi filipinase hyri në ujërat pranë Second Thomas, një shkëmb koral i zhytur në Ishujt Spratly, i cili është pjesë e territorit të pretenduar nga disa kombe, duke injoruar “paralajmërime të përsëritura nga Kina”. Ajo iu afrua “në mënyrë të rrezikshme një anijeje kineze që lundronte normalisht në një mënyrë pak profesionale, duke rezultuar në një përplasje. Filipinet janë tërësisht përgjegjëse për këtë,” thuhet në deklaratë.

Filipinet thonë se ishulli, i cili shtrihet më pak se 370 kilometra nga bregu i saj, bie brenda zonës së saj ekskluzive ekonomike të njohur ndërkombëtarisht dhe shpesh citon vendimin e arbitrazhit ndërkombëtar të vitit 2016 që zhvlerësoi pretendimet e Pekinit në Detin e Kinës Jugore, për arsye historike. Në muajt e fundit, disa incidente kanë ndodhur pranë brigjeve, ku Filipinet mbajnë një pozicion në bordin e anijes BRP Sierra Madre që u rrëzua në 1999 për të forcuar pretendimet e saj ndaj zonës.

LEXO EDHE:

Back to top button