Tesla do të ndërtojë një fabrikë prodhimi të makinave në Meksikë

Tesla do të ndërtojë një fabrikë prodhimi të makinave në Meksikë

Tesla po planifikon të ndërtojë një fabrikë të re në Meksikë, duke u bashkuar me prodhuesit e tjerë të makinave që rrisin praninë e tyre në jug të kufirit me SHBA.

Presidenti i Meksikës Andres Manuel Lopez Obrador tha se fabrika për firmën e makinave elektrike do të jetë në Monterrey, e cila është rreth nëntë orë larg nga Teksasi. Tesla pritet të ndajë më shumë në prezantimin për investitorët të mërkurën.

Meksika kishte ngritur më parë shqetësime se si kërkesat për ujë nga fabrika mund të ndikojnë në rajon.

“Ky do të përfaqësojë një investim të konsiderueshëm dhe shumë vende pune,” tha Lopez Obrador në një konferencë shtypi të martën.

Presidenti i SHBA Joe Biden ka theksuar rregullat e reja në Amerikë për makinat për t’u kualifikuar për subvencione të reja të përfshira në një plan masiv shpenzimesh të miratuar për të trajtuar ndryshimet klimatike vitin e kaluar.

Por rregullat parashikojnë përjashtime për Kanadanë dhe Meksikën, ku kompanitë po vendosin të prodhojnë makinat jashtë vendit për kosto më të ulëta.

Kjo do të ishte fabrika e tretë e Tesla-s jashtë SHBA-së, pasi firma hapi fabrika në Kinë dhe Gjermani në vitet e fundit.

Reuters raportoi se fabrika më e re e Tesla përfaqësonte një investim fillestar prej 1 miliard dollarësh, i cili mund të rritet në 10 miliardë dollarë me kalimin e kohës.

Konfirmimi i planeve të Teslës vjen vetëm disa javë pasi BMW tha se do të investonte në një fabrikë në Meksikë. Ford gjithashtu prodhon SUV-në e tij elektrike në vend.

General Motors njoftoi planet për të ndërtuar një fabrikë për makina elektrike në Meksikë vitin e kaluar.

Në Meksikë, investimet janë parë nga afër si një provë e klimës së investimeve nën Lopez Obrador, një populist i krahut të majtë, i cili u zgjodh në vitin 2018.

LEXO EDHE:

Back to top button