Trump sulmon Biden: Është armik i Amerikës

Trump sulmon Biden: Është armik i Amerikës

Donald Trump e ka quajtur presidentin Joe Biden armik të shtetit në tubimin e tij të parë që kur FBI kontrolloi vendpushimin e tij në Florida për dosje të ndjeshme.

Duke folur me mijëra mbështetës në Wilkes-Barre, Pensilvani, ish-presidenti akuzoi Biden se kishte armatosur FBI-në kundër tij, raporton BBC, përcjell abcnews.al.

“Bastisja ishte një nga abuzimet më tronditëse të pushtetit nga çdo administratë në historinë amerikane”, tha Trump.

Ai ishte në Pensilvani për të promovuar dy kandidatë republikanë. Dr Mehmet Oz po kandidon për Senatin e SHBA dhe senatori i shtetit Doug Mastriano është në garë për t’u bërë guvernatori i ardhshëm i Pensilvanisë.

Të dy folën vetëm shkurt, si gjithmonë, mitingu i së shtunës mbrëma ishte në të vërtetë për një person: titullarin.

Trump, 76 vjeç, e kaloi pjesën e parë të fjalimit të tij gati dy orësh duke kritikuar kërkimin e FBI-së, por më vonë iu kthye temave të njohura: pretendimet se zgjedhjet e vitit 2020 iu vodhën, sulmet ndaj rivalëve në Partinë Demokratike dhe premtimet “Shpëtoni vendin tonë”.

Disa herë, ai bëri thirrje që njerëzit që merren me drogë të marrin dënimin me vdekje.

LEXO EDHE:

Back to top button