Turqia pranon tërheqjen e trupave nga Siria veriore

Turqia pranon tërheqjen e trupave nga Siria veriore

Turqia ka rëndë dakord të tërheqë trupat e saj nga Siria veriore.

Vendimi ka ardhur pas bisedimeve mes ministrave të mbrojtjes të Rusisë, Sirisë dhe Turqisë, shkruan Euronews Serbia.

Pjesëmarrësit e takimit ranë dakord se njësitë kurde të lidhura me Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit janë “agjentë të SHBA-së dhe Izraelit dhe përfaqësojnë kërcënimin më të madh për Sirinë dhe Turqinë”.

Gjithashtu, temë e diskutimit ishte edhe zbatimi i marrëveshjes për hapjen e autostradës strategjike M4, e cila lidh rajonet perëndimore dhe lindore të Sirisë.

Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi në fillim të kësaj jave se ministrat e mbrojtjes të Rusisë, Sirisë dhe Turqisë u takuan në kryeqytetin rus për të diskutuar mënyrat për të zgjidhur krizën siriane, problemin e refugjatëve dhe përpjekjet e përbashkëta për të luftuar grupet ekstremiste në Siri./euronews.al/

LEXO EDHE:

Back to top button