U arrestua themeluesi i shkëmbimit të kriptove FTX

Sam Bankman-Fried, themeluesi i shkëmbimit të dështuar të kriptomonedhave FTX, është arrestuar në Bahamas, raportoi BBC

Prokurorët federalë amerikanë ngritën padi penale kundër tij në Nju Jork. Benkman-Fried konsiderohet si një nga njerëzit më të pasur sot, por ditët e fundit ai ka trazuar opinionin pasi është akuzuar për mashtrim.

Sipas policisë, 30-vjeçari Sam u arrestua për shkelje financiare të ligjeve në Shtetet e Bashkuara dhe Bahamas. Muajin e kaluar FTX bëri kërkesë për falimentim në SHBA, duke i lënë përdoruesit të paaftë për të tërhequr fondet e tyre.

LEXO EDHE:

Back to top button